£ódŸ, 10.08.2017. Skutki nawa³nicy, która nad ranem, 10 bm. przesz³a nad £odzi¹. Ponad 135 tys. gospodarstw pozbawionych jest pr¹du w £ódzkiem po przejœciu przez region nawa³nicy. Zalane s¹ ulice, powalone drzewa tarasuj¹ przejazd. (nlat) PAP/Grzegorz Micha³owski ***Zdjêcie do depeszy PAP pt. £ódzkie/ Ponad 135 tys. odbiorców bez pr¹du po przejœciu burz w regionie***

Straż Pożarna: ponad 15 tys. interwencji w sam weekend

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ponad 15 tys. razy interweniowali strażacy w związku z burzami i silnym wiatrem w ostatni weekend. Pięć osób zginęło, a 48, w tym dziewięciu strażaków, zostało rannych – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Bez prądu wciąż pozostaje ok. 50 tys. odbiorców. Najwięcej w trzech województwach: pomorskim – ok. 30 tys., kujawsko-pomorskim – 13,5 tys. i wielkopolskim – 6,9 tys. „Naprawy trwają” – powiedziała PAP Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W piątek, sobotę i niedzielę strażacy interweniowali ponad 15 tys. razy. Interwencje były związane przede wszystkimi z powalonymi drzewami i zalanymi posesjami. Najtrudniejsza sytuacja była w województwie kujawsko-pomorskim (5,3 tys. interwencji), wielkopolskim (4,1 tys.), pomorskim (2,5 tys.) i dolnośląskim (ponad 1 tys.).

Jak poinformował rzecznik PSP, silny wiatr uszkodził lub zerwał dachy z 2,8 tys. domów, w tym 2,1 tys. mieszkalnych. „Wskutek nawałnic zginęło pięć osób, a 48 zostało rannych, w tym dziewięciu strażaków” – poinformował Frątczak. Od piątku, przez trzy dni, pracowało w sumie 53,6 tys. strażaków PSP i OSP, którzy wykorzystywali 9,7 tys. samochodów i pojazdów. „W wielu miejscach pracują agregaty, które zasilają m.in. stacje uzdatniania wody i miejsca, gdzie wymagane jest zasilanie z uwagi na konieczność produkcji” – powiedział Frątczak.

W nocy z piątku na sobotę – w wyniku gwałtownych burz i wiatrów, jakie przeszły nad Pomorzem zginęło pięć osób, w tym dwie dziewczynki – uczestniczki obozu harcerskiego w Suszku. Ratownikom udało się dotrzeć na miejsce dopiero po kilku godzinach. Sprawę bada prokuratura. W całym kraju trwają kontrole innych miejsc, w których na obozach pod namiotami przebywają dzieci i młodzież.

Zobacz także
Wasze komentarze