Strefa Gazy: nowy rok szkolny zagrożony, wielu uczniów i nauczycieli rannych i zabitych
Trwający ponad jedenaście miesięcy konflikt w Strefie Gazy tragicznie odbija się na dzieciach. W wyniku eskalacji przemocy wielu najmłodszych zostało zabitych lub ciężko rannych. Tysiące dzieci nie ma dostępu do wody, żywności i ratującej życie pomocy medycznej. Nie istnieje bezpieczne miejsce, gdzie mogłyby się schronić przed nieustającymi atakami. Ogromnym wyzwaniem staje się też dostęp do edukacji.
Łaciński patriarchat Jerozolimy, miejscowa Caritas oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) zaapelowały o „trwałe zawieszenie broni”. Podkreślono, że jest ono pilnie potrzebne, by do Strefy Gazy mogła wjechać konieczna pomoc żywnościowa i medyczna. Krytycznie potrzebne jest zaopatrzenie medyczne, lekarstwa, bezpieczna woda, żywność, paliwo dla szpitali i do infrastruktury wodno-sanitarnej. Prawie 2 miliony ludzi, z czego połowa to dzieci, jest przesiedlonych i potrzebuje ratującej życie pomocy.
Regionalne biuro UNICEF na Bliski Wschód i Afrykę Północną bije na alarm, że świat edukacji jest również silnie dotknięty wojną między Hamasem a Izraelem. W Palestynie nowy rok szkolny miał się rozpocząć w minionym tygodniu, ale w Strefie Gazy stoi on pod znakiem zapytania. Wśród śmiertelnych ofiar konfliktu zbrojnego jest 9211 uczniów i 397 nauczycieli, wielu zostało także rannych. Poważnie ucierpiały również budynki szkolne: wiele z nich stało się schronieniem dla setek tysięcy przesiedleńców, a 53,5 proc. zostało uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych przez trwający ostrzał. UNICEF alarmuje, że w Strefie Gazy co najmniej 84 proc. szkół wymaga całkowitej odbudowy lub znacznej rekonstrukcji przed wznowieniem zajęć. Na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, doszło do 69 ataków na szkoły i 2.354 zbrojnych ataków, które dotknęły placówki oświatowe, nauczycieli i uczniów.
UNICEF przypomina, że tysiące dzieci straciło już rok szkolny i wzywa do wypracowania pilnego rozwiązanie, które pozwoli „wznowić naukę i odbudować szkoły, aby wspierać prawo do edukacji przyszłego pokolenia”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |