Subiektywny ranking 5 najlepszych świętych
Każdy z nas ma swoich ulubionych patronów. Historie świętych to jednak prawdziwe bestsellery. Tylko ci oficjalnie kanonizowani to bardzo zróżnicowane postacie. Oto mój subiektywny wybór 5 świętych kobiet, których postawa i historia jest prawdziwym wzorem świętości.
Edyta Stein
Czyli św. Teresa Benedykta od Krzyża. Była filozofką i z pochodzenia Żydówką. W wieku 14 lat oficjalnie wyparła się wiary w Boga. Gdy studiowała we Wrocławiu, odnosiła sukcesy naukowe, była jedną z przedstawicielek teorii fenomenologicznej, a także uczennicą Williama Sterna – twórcy skali IQ. Gdy obroniła doktorat, spotkała Maxa Schelera, jednego z filozofów, który twierdził, że u podstaw egzystencji leży doświadczenie miłości Boga. Od tego momentu zaczęła się nawracać. Zginęła w komorze gazowej w obozie w Auschwitz, a jej ciało zostało spalone w krematoryjnym piecu. Stała się męczennicą Kościoła katolickiego.
Gemma Galgani
Niektórzy nazywają ją świętą od aniołów. Ta włoska mistyczka przez wielu nazywana jest najpiękniejszą świętą Kościoła katolickiego. Jej głębokie spojrzenie pokazuje nie tyle ogromną miłość, co głęboką tajemnicę świętości. Jej życie było żywym doświadczeniem Boga. Już w wieku 19 lat doznawała bolesnych ekstaz Męki Pańskiej. Znana była z bliskiej zażyłości nie tylko z Jezusem, ale także ze swoim Aniołem Stróżem. Spowiednik nieraz upominał ją, by nie wchodziła z nim w zażarte dyskusje, ponieważ ostatecznie był to Duch Święty, którego traktować trzeba z szacunkiem. To właśnie jej Anioł Stróż pomagał jej w trudnych chwilach i pocieszał, gdy cierpiała. Gemma wysyłała go również z listami do spowiednika, oddalonego o dziesiątki kilometrów. Zmarła w Wielką Sobotę 1903 r.
Bernadetta Soubirous
To właśnie jej osiemnaście razy objawiła się Matka Boża. Podczas jednego z objawień, wskazała jej źródło w Lourdes, które do dziś i jest celem wielu pielgrzymek i miejscem uzdrowień. Ze względu na swoje objawienia Bernadetta wstąpiła do zakonu Nôtre Dame de Nevers – by w ten sposób również uniknąć rozgłosu, który był coraz większy. Tam spędziła resztę życia i mając 35 lat, umarła na gruźlicę. Podczas procesu beatyfikacyjnego zauważono jednak, że mimo upływu czasu jej ciało nie uległo rozkładowi. W 1925 r. papież Pius XI, ogłosił Bernadettę-Marię błogosławioną, a w 1933 r. ten sam papież ogłosił ją świętą Kościoła katolickiego.
Joanna d’Arc
Zostanie zapamiętana jako święta w rycerskiej zbroi. Dziewica Orleańska jest nie tylko patronką Francji, ale także narodową bohaterka Francuzów. Joanna d’Arc miała widzenia, podczas których Bóg kazał jej wyprowadzić Francję spod panowania Anglików. Gdy trwała wojna stuletnia, walczyła w armii francuskiej, prowadząc ją do wielu zwycięstw. Jednak w wyniku wielu wydarzeń została ostatecznie schwytana i wydana w ręce Anglików, a ci ją skazali i spalili, gdy miała zaledwie 19 lat. Zapobiegając czczeniu jej relikwii, Anglicy wyrzucili jej prochy do Sekwany. Kilkadziesiąt lat później papież Kalikst III pośmiertnie ją uniewinnił, co ostatecznie doprowadziło do jej kanonizacji w 1920 r. Ta odważna święta Kościoła do dziś jest inspiracją wielu twórców filmów, utworów muzycznych czy nawet gier komputerowych.
Maria Magdalena
Przyznam szczerze, że Maria Magdalena jest dla mnie jedną z największych życiowych inspiracji. Jej postawa mi bardzo imponuje. Poznajemy ją w Piśmie Świętym jako kobietę pod władzą 7 złych duchów, a ostatecznie zapamiętamy jako świętą i silną kobietę, która po Zmartwychwstaniu wędrowała razem z uczniami Jezusa. Jej historia pokazuje, że na głębokie nawrócenie nigdy nie jest za późno. To ona z Maryją i Janem stała pod krzyżem i to wreszcie ona – a nie uczniowie bądź inni mężczyźni – pierwsza widzi Zmartwychwstałego i rozmawia z Nim. W końcu to ona biegnie z tą nowiną do uczniów. Jezus miał z nią szczególną relację, co widać chociażby po wielu heretyckich mitach, jakoby była Jego kochanką. W 2016 r. papież Franciszek, zgodnie z dekretem „Apostołka Apostołów” nadał jej wspomnieniu 22 lipca rangę święta liturgicznego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |