Nabożeństwo Wniebowzięcia NMP w klasztorze Sumela (2021)/Fot. PAP/EPA/CONSTANTINOPLE ECUMENICAL PATRIACH HANDOUT

Sumela: patriarcha Bartłomiej uczcił pamięć ukraińskich ofiar wojny

Ekumeniczny patriarcha Bartłomiej mógł znowu przewodniczyć 15 sierpnia tradycyjnemu nabożeństwu maryjnemu Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy (Wniebowzięcia) obchodzonemu w klasztorze Sumela na północy Turcji. W kazaniu po raz kolejny uczcił pamięć ofiar wojny w Ukrainie.

Uroczystość zgromadziła licznych wiernych prawosławnych z Turcji i zagranicy, poinformował portal „Phos phanariou”. W czasie nabożeństwa odbyły się także święcenia diakona pochodzącego z Ukrainy.

>>> Wniebowzięcie czy Zaśnięcie Matki Bożej?

Maryjny klasztor z IV wieku

Już w niedzielę wieczorem patriarcha odprawił w Trabzonie nieszpory jako liturgiczną wigilię święta maryjnego. Nabożeństwo odbyło się w miejscowym kościele katolickim Matki Bożej. Bartłomiej podziękował za ekumeniczną gościnę uczestniczącemu w nieszporach katolickiemu wikariuszowi apostolskiemu Anatolii, biskupowi Paolo Bizzetiemu. Podkreślił, że Kościoły prawosławny i katolicki są ściśle zjednoczone w czci dla Matki Bożej. Również w Trabzonie patriarcha uczcił pamięć ofiar wojny w Ukrainie.

Fot. Pixabay

Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy jest ostatnim w roku liturgicznym z 12 wielkich świąt Kościoła prawosławnego. Tego dnia na nabożeństwo w położonym na półce skalnej maryjnym klasztorze z IV w. przybywają rokrocznie tysiące pielgrzymów z Turcji i wielu innych krajów.

Przez kilkadziesiąt lat klasztor w Sumeli pozostawał pusty i popadał w ruinę. Dopiero w 1972 roku rząd w Ankarze ogłosił go narodowym pomnikiem kultury. Prace renowacyjne rozpoczęto w 2015 roku, trwały sześć lat. Ich koszt oblicza się na około 4,7 mln euro. Były trudne m.in. dlatego, że klasztor jest jakby „przyklejony” do ściany skalnej. Trzeba więc było np. usunąć ponad tysiąc ton kruszącej się skały, a kolejne obszary misternie umocnić oraz zabezpieczyć stalowymi linami i siatkami. Pierwsza część klasztoru została udostępniona zwiedzającym w 2019, w 2020 następna, a obecnie można już zwiedzać cały zabytkowy obiekt.

Klasztor znajduje się na liście kandydatów światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze