Św. Mikołaj patronem Elbląga

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Berlin, Amsterdam, Antwerpia, Bari, a od 6 grudnia br. także Elbląg za swojego patrona ma św. Mikołaja. Biskup z Myry ma inspirować do działania na rzecz drugiego człowieka, ale także wspierać rozwój miasta. Na uroczystość związaną z ogłoszeniem dekretu Stolicy Apostolskiej złożyły się: sesja Rady Miejskiej, rozświetlenie choinki na Starym Mieście i Msza św. w katedrze pw. św. Mikołaja.

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski przypomniał, że w maju br. Rada Miejska wyraziła wolę, by przyjąć św. Mikołaja za patrona, a decyzja Stolicy Apostolskiej zapadła na tyle szybko, że można było uroczyście ogłosić ją 6 grudnia. – Święty Mikołaj jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych świętych i będzie on na pewno motywującym i promującym patronem – zaznaczył gospodarz miasta.

O wymiarze duchowym uroczystości mówił biskup elbląski Jacek Jezierski: – To ważny dzień dla naszego miasta. Doprowadziły do niego różne środowiska, które jednym głosem przystały na to, by święty czczony w tym grodzie od wieków został jego patronem. Oczywiście, jest to akt o znaczeniu historycznym i religijnym – zaznaczył duchowny – ale przypomina nam też o tym, że wyrośliśmy wszyscy, jako naród, w kulturze chrześcijańskiej. Na styku Wschodu i Zachodu, gdzie św. Mikołaj był znany i czczony – podkreślił bp Jezierski.

Po uroczystej sesji Rady oraz rozświetleniu choinki, wierni uczestniczyli w Mszy św. w elbląskiej katedrze, której przewodniczył abp Józef Górzyński nowy metropolita warmiński. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki – kanonik kapituły katedralnej elbląskiej. Przypomniał w nim, że pierwsi mieszkańcy miasta pochodzili z Lubeki i że tuż po przybyciu na te ziemie, rozpoczęli budowę monumentalnej świątyni poświęconej biskupowi Myry – opiekunowi żeglarzy i kupców. – Trudno o lepszego patrona dla ludzi żyjących w bliskości wody – zaznaczył kaznodzieja. – Św. Mikołaj był i jest patronem miasta Elbląga. Dodał, że 6 grudnia zostało zatwierdzone to, co w wymiarze duchowym było uznawane przez ponad 700 lat.

W Mszy św. uczestniczyły władze miasta, kapituła katedralna, młodzież Zespołu Szkół Pijarskich pw. św. Mikołaja w Elblągu, a także duchowni innych Kościołów chrześcijańskich: prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego oraz zielonoświątkowego.

Św. Mikołaj patronem Elbląga
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze