fot. Związek Podhalan w Polsce

Światowa premiera hymnu Górali Polskich. To dzieło Golców! [NAGRANIE]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Stało się! Po raz pierwszy! W bazylice w Ludźmierzu zabrzmiał hymn Górali Polskich. Wykonali go młodzi artyści z Fundacji Braci Golców oraz zespołu „Podhalanie”. Hymn został napisany i skomponowany przez braci Łukasza i Pawła Golców z okazji setnej rocznicy Związku Podhalan.

Największa organizacja zrzeszająca górali polskich z całego świata tym samym podsumowała obchody 100-lecia, które odbywały się w 2019 r. Spotkanie członków Związku Podhalan rozpoczęła uroczysta msza św. w bazylice. Licznie zgromadzonych członków Związku Podhalan powitał ks. kustosz Jerzy Filek, zaś modlitwie przewodniczył ks. prałat Władysław Zązel, a kazanie wygłosił ks. Jacek Gacek. Duchowni są kapelanami Związku Podhalan. – Pochylamy się przed Maryją nad Bożym Dziecięciem. Chciejmy wszystkie dary zabrać do swoich serc i iść pod prąd wszystkich uzależnień, które funduje nam świat. My, górale mamy z czego się cieszyć, co pielęgnować – mówi ks. Gacek.

Liturgię uświetniły delegacje Związku z pocztami sztandarowymi, zajęły one całe główne przejście przez świątynię. Na zakończenie mszy św. swoją światową premiera miał hymn Górali Polskich. Hymn nawiązuje w swoich słowach m.in. do postaci św. Jana Pawła II. Jak przypomina prezes Związku Podhalan, Andrzej Skupień, na napisanie hymnu Górali Polskich został ogłoszony konkurs w ubiegłym roku, z okazji 100-lecia organizacji. Wygrali go bracia Golcowie, Łukasz napisał tekst i wspólnie z Pawłem skomponowali muzykę. To właśnie w Ludźmierzu hymn został pierwszy raz zaprezentowany na świecie.

fot. Związek Podhalan w Polsce

Druga część spotkania opłatkowego miała miejsce w Domu Podhalan, gdzie pojawił się zespół Zakopower na czele z Sebastianem Karpiel-Bułecką. W imieniu ministra kultury, z rąk marszałka małopolski Witolda Kozłowskiego muzycy odebrali Medal za Zasługi dla Kultury Polskiej, o który wnioskował Związek Podhalan.

Na spotkaniu górali w Ludźmierzu podjęto też ważną decyzję na przyszłość. Otóż Związek Podhalan podpisał umowę o współpracy z Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.
Prezes Związku, Andrzej Skupień symbolicznie z poprzednikami otworzył także galerie wszystkich prezesów Związku. Związek Podhalan to najstarsza i największa organizacja górali polskich z całego świata. Ma swoje oddziały nawet poza granicami naszej ojczyzny, m.in. w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. W 2019 r. ZP świętował jubileusz 100-lecia. Program obchodów miał wiele punktów, jednym z nich była wizyta w Nowym Targu, stolicy regionu prezydenta RP Andrzeja Dudy. Kapelanem ZP był m.in. zmarły w 2000 r. ks. prof. Józef Tischner.

Zobacz także
Wasze komentarze