Światowa Rada Kościołów ma 8 nowych przewodniczących (prezydentów)
Obradujące w niemieckim Karlsruhe XI zgromadzenie ogólne Światowej Rady Kościołów (ŚRK) wybrało 5 września ośmioro nowych prezydentów (przewodniczących), reprezentujących sześć regionów geograficznych i dwa wschodnie Kościoły chrześcijańskie.
W gronie tym są trzy kobiety i pięciu mężczyzn. O dokonanym wyborze poinformowała moderatorka Rady dr Agnes Abuom, która również przedstawiła krótko postaci nowo wybranych. Zgodnie ze statutem ŚRK prezydenci mają za zadanie wspierać ekumenizm i właściwie odczytywać pracę Rady oraz wchodzą z urzędu w skład 150-osobowego Komitetu Naczelnego tej organizacji.
Nowymi prezydentami zostali:
Afryka
Abp dr Rufus Okikiola Ositelu z Niegrii, reprezentujący Światowy Kościół Pana (Wspólnota Modlitewna). Jest on pierwszą osobą na tym stanowisku, wywodzącą się z Kościoła powstałego na Czarnym Lądzie. Piastuje urząd arcybiskupa-metropolity archiprowincji Nigerii i jest czwartym prymasem swego Kościoła. Pracował już w ŚRK między VIII a IX zgromadzeniem ogólnym Rady (odpowiednio Harare – 1998 i Porto Alegre – 2006).
Azja
Dr Henriette Hutabarat-Lebang z Indonezji, z Kościoła Reformowanego (Gereja Tora). Jest przywódczynią kościelną i działaczką ekumeniczną, dotychczas była członkinią Komitetu Naczelnego ŚRK, a z ruchem ekumenicznym jest związana od 1976, gdy działała w Młodzieżowej Grupie Roboczej Narodowej Rady Kościołów w swoim kraju.
Ameryka Łacińska i Karaiby
Bp Philip Silvin Wright z Belize, biskup diecezji anglikańskiej w tym kraju. Na diakona i pastora został ordynowany w historycznej katedrze anglikańskiej św. Jana Chrzciciela w Mieście Belize. Pracował duszpastersko w różnych miejscach i w różnych instytucjach kościelnych swej ojczyzny, w tym w Krajowej Komisji ds. Dobrego Zarządzania, w Biurze Gubernatorów Uniwersytetu Belize, w Krajowym Komitecie ds. Rodzin i Dzieci i w Wydziale Rehabilitacji Wspólnotowej.
Europa
Pastorka dr Susan Durber z Wielkiej Brytanii, ze Zjednoczonego Kościoła Reformowanego (Zjednoczonego i Jednoczącego). Była główną pastorką Westminsteru w Cambridge – części Teologicznej Federacji Cambridge i doradcą teologicznym Pomocy Chrześcijańskiej – agendy Kościołów w Wlk. Brytanii ds. rozwoju międzynarodowego. Uczestniczyła jako młoda teolożka w Światowej Konferencji nt. Wiary i Ustroju w Santiago da Compostela i w kilka lat później w konsultacji dla młodych teologów w Turku (Finlandia), gdzie włączyła się w ruch ekumeniczny.
Ameryka Północna
Dr Angelique Walker-Smith ze Stanów Zjednoczonych, z Krajowej Konwencji Baptystów USA. Działa we Wszechafrykańskim i Prawosławnym Zaangażowaniu na rzecz Chleba dla Świata z siedzibą w Waszyngtonie. Była przedstawicielką ekumeniczną w Krajowej Konwencji Baptystów USA i jest członkinią Komitetu Naczelnego ŚRK, jest zaangażowana w prace Krajowej Rady Kościołów w USA. Jest również przewodniczącą Historycznego Czarnego Kościoła Rodziny Kościołów Chrześcijańskich Razem. Była inicjatorką powstania Wszechafrykańskiej Sieci Kobiety Wiary.
Region Pacyfiku
Pastor François Pihaatae z Polinezji Francuskiej, z Etärëtia Porotetani Mäòhi (Protestanckiego Kościoła Maòhi) Kościoła Reformowanego. Pracował duszpastersko, prawie 10 lat stał na czele swego okręgu kościelnego, był także aktywnym członkiem Kościelnego Komitetu Wykonawczego i Synodu, gdzie rozpoczął wiele programów dla dobra Kościołów tego regionu. Zyskał duże uznanie międzynarodowe jako członek Komisji Kościołów ŚRK ds. Misji Światowej i Ewangelizacji w latach 2000-05.
Prawosławie
Metropolita Konstancji-Ammochostosu dr Bazyli (Vasilios) z Kościoła Cypru. Był mnichem klasztoru św. Apostoła Barnaby, w którym pozostawał do czasu najazdu Turcji na Cypr w 1974 r. W klasztorze tym przyjął święcenia diakonatu i prezbiteratu, dochodząc do godności archimandryty, po czym Święty Synod wybrał go na biskupa Trimithounty.
Kościoły wschodnie (niechalcedońskie)
Katolikos Cylicji Aram I z Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Był m.in. moderatorem Komitetu Naczelnego ŚRK. Odegrał ważną rolę w rozpoczęciu dialogów teologicznych Kościołów wschodnich z Kościołem katolickim i z luteranami. Od listopada 2007 jest przewodniczącym Bliskowschodniej Rady Kościołów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |