Światowa Rada Kościołów przygotowuje się do jubileuszu 1700. rocznicy soboru nicejskiego
W 2025 roku chrześcijaństwo obchodzi 1700. rocznicę soboru w Nicei – jednego z największych wydarzeń w dziejach Kościoła. Z okazji tego jubileuszu pierwszego soboru powszechnego Światowa Rada Kościołów planuje szereg wydarzeń ekumenicznych.
Jubileusz stwarza możliwość do zastanowienia się, co dziś oznacza wspólne świadectwo chrześcijan i chrześcijanek, co oznacza wspólna posługa Kościołów, napisał w okolicznościowym przesłaniu sekretarz generalny ŚRK, pastor Jerry Pillay. Wskazał, że „przed 1700 laty, podobnie jak dziś, wezwanie do jedności było i jest kierowane w kontekście niespokojnego, nierównego i podzielonego świata”.
W związku z tym Światowa Rada Kościołów chce skupić się na trzech głównych tematach: wiara, jedność i misja. Rocznica znajdzie odzwierciedlenie w planach i działaniach wszystkich programów ŚRK. Obejmuje to wydarzenia tematyczne, a także działania organizowane wspólnie z partnerami ekumenicznymi, Kościołami członkowskimi, wspólnotami chrześcijańskimi na świecie oraz stowarzyszeniami i instytucjami teologicznymi.
>>> Prof. Bańka: jeśli Kościół nie nauczy się słuchać i rozeznawać, nie wyjdzie z kryzysu
W centrum działań ŚRK w 2025 roku będzie m.in. VI światowa konferencja „Wiara i ustrój”. zorganizowana przez Komisję „Wiara i Ustrój” (Faith and Order) Światowej Rady Kościołów. Konferencja zgromadzi zwierzchników kościelnych i teologów, aby zająć się wieloma kwestiami stanowiącymi wyzwanie dla dzisiejszych Kościołów i umocnić pragnienie widzialnej jedności Kościoła.
W swojej informacji o jubileuszowych wydarzeniach ŚRK przypomniała, że światowe konferencje na temat wiary i ustroju odbywały się w decydujących momentach w historii ruchu ekumenicznego. Pierwsza konferencja z tego cyklu odbyła się w 1927 roku w Lozannie, a ruch na rzecz wiary i ustroju Kościoła był jednym z prądów, które doprowadziły do utworzenia w 1948 roku Światowej Rady Kościołów.
Pierwszy Sobór Nicejski został zwołany przez cesarza Konstantyna I w 325 r. w Nicei (obecnie İznik w Turcji) w celu rozwiązania wczesnego kryzysu teologicznego w Kościele. Kościół przyjął jako swoje oficjalne stanowisko pierwsze Credo Nicejskie – objaśnienie i podsumowanie wiary chrześcijańskiej, w którym Chrystus został zdefiniowany jako współistotny z Bogiem Ojcem.
Światowa Rada Kościołów (World Council of Churches), zrzesza obecnie 352 Kościoły protestanckie, anglikańskie, prawosławne i starokatolickie oraz wspólnoty kościelne w około 140 krajach, skupiające 580 milionów chrześcijan. Od września 2022 moderatorem Komitetu Naczelnego (przewodniczącym) ŚRK, jest Heinrich Bedford-Strohm, biskup ewangelicki z Niemiec. Od początku 2023 roku sekretarzem generalnym jest 58-letni Jerry Pillay, południowoafrykański reformowany teolog i pastor. Natomiast dyrektorem Komisji „Wiara i Ustrój” przy ŚRK jest prawosławny teolog Andrej Jeftić z Serbii.
Światowa Rada Kościołów została założona w 1948 roku w Amsterdamie; obecnie jej siedziba znajduje się w Genewie. ŚRK postrzega siebie jako wspólnotę Kościołów, a nie jako „super-Kościół”. Kościół katolicki nie jest członkiem ŚRK, jednak w obradach uczestniczą od 1961 roku jego obserwatorzy. W 1965 roku została powołana wspólna grupa robocza między Stolicą Apostolską a ŚRK. Katoliccy teologowie są pełnoprawnymi członkami ważnych komisji Światowej Rady Kościołów, takich jak Wiara i Ustrój oraz Misja Światowa i Ewangelizacja.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |