fot. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.

Jubileuszowy, dziesiąty Światowy Dzień Wcześniaka!

Dzisiaj przypada Światowy Dzień Wcześniaka, wyjątkowy – bo dziesiąty i wyjątkowy, bo obchodzony w cieniu pandemii. Z tej okazji Fundacja Koalicja dla Wcześniaka poprosiła Andrzeja Pągowskiego, plakacistę i grafika, o przygotowanie czegoś wyjątkowego.

I tak powstała symboliczna grafika – mural znajduje się przy stacji Metr Politechnika w Warszawie przy ul. Waryńskiego 3 i będzie tam do końca listopada. Z kolei grafika pojechała do 150 szpitali w całej Polsce na oddziały neonatologiczne.

fot. Fundacja Koalicja dla Wcześniaka

Z kolei w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Gorzowie Wlkp. ten dzień to Dzień Małych Wojowników. – To święto prawdziwych wojowników. Dzieci, które rodzą się przed 36. tygodniem ciąży o masie ciała mniejszej niż 2500 g, od pierwszych chwil swojego życia muszą być otoczone szczególną opieką personelu medycznego i rodziców – mówią pracownicy szpitala. Właśnie w ten dzień, już od kilku lat, szpital organizował doroczne spotkania wcześniaków i ich rodzin z oddziałowymi „ciociami”, jak rodzice nazywają personel medyczny oddziału noworodkowego. W tym roku z powodu pandemii spotkanie jest niemożliwe, ale pielęgniarki i lekarze neonatolodzy pamiętali o swoich najmniejszych podopiecznych. Przy każdym maluszku dziś jest wyjątkowe serce, a każdą salę udekorowano fioletowymi misiami. Fioletowy kolor misiów jest nieprzypadkowy, bo symbolem dnia wcześniaka jest mała, jak dla wcześniaka, fioletowa para skarpetek wiszących na sznurku obok większych skarpet donoszonych noworodków. W ramach święta na całym świecie podświetla się najważniejsze budynki w kolorze fioletowym.

>>> #baberkichallenge: rajd dla wcześniaków [ZDJĘCIA]

fot. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.

– Zdrowe dzieci urodzone o czasie zwykle w szpitalu spędzają 3 doby, wcześniaki potrzebują naszej opieki dłużej, bywa, że nawet przez kilka miesięcy – mówi lek. Marzena Gendera-Dudziak – kierownik Oddziału Noworodkowego z Pododdziałem Intensywnej Opieki nad Noworodkiem w gorzowskim szpitalu. – Dzieci urodzone przed terminem charakteryzuje nie tylko niska masa urodzeniowa i maleńki wzrost. Zbyt krótki okres życia płodowego powoduje, że ich organizm nie miał czasu na prawidłowe wykształcenie niektórych organów, a nawet całych układów. Większość z nich czeka długa rehabilitacja, ale lekarze z gorzowskiego szpitala z dumą obserwują ich postępy. Rocznie na świecie przedwcześnie rodzi się około 15 milionów noworodków; wcześniakiem jest jedno na 10 wszystkich dzieci urodzonych na całym świecie. Według danych Instytutu Matki i Dziecka odsetek wcześniactwa w Polsce wynosi ok. 7%, podobne wyniki obserwowane są w krajach Unii Europejskiej.

fot. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.

>>> Słynna rodzina z USA: mają 14 synów. Właśnie urodziła im się pierwsza córka!

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze