Świetlisty przykład w obliczu mroków zamkniętego świata – komentarze do papieskiej encykliki
Encyklika Fratelli tutti to marzenie o „jednej braterskiej ludzkości”. Papież Franciszek ofiarował wierzącym i „wszystkim ludziom dobrej woli” tekst, który zaprasza do zaangażowania się w budowaniu lepszego świata, podkreśla ks. Bruno-Marie Duffé, sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
Encyklika Fratelli tutti proponuje, w świecie naznaczonym wieloma podziałami i obecnie wstrząsanym przez pandemię koronawirusa, refleksję nad uniwersalnym wymiarem braterstwa. Ojciec Święty podejmuje tematy leżące u podstaw jego pontyfikatu: migrację, pokój, uczciwe sprawowanie władzy, uwagę skierowaną na najsłabszych, proponując świetlisty przykład Dobrego Samarytanina w obliczu „mroków zamkniętego świata” – podkreśla Duffé.
>>> Wojciech Kluj OMI: z perspektywy misyjnej „Fratelli tutti” to nowe otwarcie [KOMENTARZ]
– Odniesienie do św. Franciszka w encyklice jest oczywiste. Należy zauważyć, że Fratelli tutti kontynuuje wcześniejszą Laudato si’ i stanowi kolejny rozdział pogłębionej refleksji Franciszka. Interesujące jest, że w trzech fundamentalnych tekstach papieża: Evangelii Gaudium, Laudato si’ i Fratelli tutti, stałe odniesienie do duchowości św. Franciszka z Asyżu jawi się jako światło oświetlające drogę. Uważam także, że drugi rozdział encykliki, „Cudzoziemiec na drodze”, oferuje bardzo interesującą i ważną myśl odnoszącą się do postaci Dobrego Samarytanina. Mamy do podjęcia wyzwanie, jakim jest wspólna miłość i duchowość bliskości – wskazał ks. Duffé. Jego zdaniem Fratelli tutti przypomina nam, że w świecie ciągle istnieje pogarda dla praw człowieka. Ta encyklika „nie jest więc ideologią”. Jest ona „wizją przekraczania tego nędznego stanu ludzkości z lepszą perspektywą, jaką jest braterstwo”, jak przyznał sekretarz watykańskiej dykasterii społecznej.
>>> Abp Gądecki: symbolem encykliki Fratelli tutti jest postać dobrego Samarytanina
>>> Wielki imam: wraz z Fratelli tutti papież Franciszek przywraca ludzkości sumienie
– Potrzeba jednak czasu, aby przetrawić ten tekst. W przypadku encykliki, która liczy 150 stron, nie można oczekiwać, by nazajutrz po jej ogłoszeniu wszyscy ją przeczytali. Biskupi podejmą, jak sądzę, serię inicjatyw, aby ta encyklika dotarła do wszystkich obywateli. Encyklika, która nie dociera do społeczeństwa, nie wywołuje echa w społeczeństwie, nie wyda też owoców. Dlatego biskupi zrobią wszystko, co w ich mocy, aby ten wspaniały tekst dotarł do zwyczajnych ludzi, podobnie jak Laudato si’. Przed pięciu laty Laudato si’ okazała się wspaniałą „bombą nadziei” dla ludzkości. I dziś nadal pozostaje aktualna. Podobnie jest z Fratelli tutti. Potrzeba czasu, abyśmy odkryli wartość każdego punktu i paragrafu tego dokumentu – powiedział ks. Thommy Sholtes.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |