Święto Niepodległości: Msze, modlitwy, marsze, koncerty
Uroczyste Msze św. i modlitwy za Ojczyznę, marsze i manifestacje, a także koncerty pieśni patriotycznych i różne inicjatywy promujące wiedzę historyczną – złożą się 11 listopada i w dniach kolejnych w całym kraju na obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Warszawa
Główne obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w Warszawie. Tego dnia na Polach Wilanowskich nastąpi uroczyste otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy św. o godz. 9.00 będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
W Mszy św. wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolitej z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkami Sejmu i Senatu oraz premier Beatą Szydło na czele.
Wzniesienie Świątyni ku czci Opatrzności Bożej jako wotum narodu polskiego za Konstytucję 3 Maja uchwalili jeszcze w 1791 r. posłowie Sejmu Czteroletniego. Budowa Świątyni nie była jednak możliwa z powodu rozbiorów, a potem II wojny i wreszcie sprzeciwu władz komunistycznych. Z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia Świątyni wystąpił w 1989 r. ówczesny Prymas Polski kard. Józef Glemp. Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło w maju 2002 r., a prace budowlane ruszyły w lutym 2003 r.
W tym samym czasie w bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się druga Msza św. z udziałem ministra obrony narodowej i szefów sił zbrojnych. Następnie o godz. 10.30 w Belwederze zaplanowana jest ceremonia wręczenia odznaczeń przez prezydenta RP.
Z kolei o godz. 11.15 odbędzie się koncert i pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry wojskowej na placu Piłsudskiego. O godz. 12.00 nastąpi uroczysta odprawa wart i Apel Pamięci przez Grobem Nieznanego Żołnierza oraz złożenie wieńców m.in. przez prezydenta.
W stolicy 11 listopada zaplanowano ponadto aż 15 pochodów, marszów i manifestacji związanych z rocznicowymi obchodami niepodległościowymi. Najwięcej uczestników zgromadzą trzy wydarzenia: marsz „KOD Niepodległości”, Marsz Niepodległości środowisk narodowych pod hasłem „Polska bastionem Europy” oraz zgromadzenie na błoniach Stadionu Narodowego, zarejestrowane przez Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości”.
W godz. 10.00-13.00 Krucjata Różańcowa za Ojczyznę jak co roku planuje symbolicznie otoczyć Sejm RP różańcem oraz modlić się za polityków i ich decyzje podejmowane w parlamencie.
Po Mszy św. o godz. 10.00 w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży zostanie sformowany marsz, który przejdzie m.in. Alejami Ujazdowskimi, ulicami Matejki, Maszyńskiego, Górnośląską i Wiejską w kierunku Sejmu i Senatu.
Tam rozpocznie się zgromadzenie pod hasłem „Otoczenie Sejmu Różańcem Świętym. Modlitwa za Ojczyznę, władzę ustawodawczą, obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci w ustawodawstwie”.
„W tym roku szczególnie będziemy modlić się na Różańcu Świętym o zwycięstwo w walce o pełną obronę życia w polskim prawodawstwie. Zapraszamy ruchy obrony życia, stowarzyszenia i organizacje katolickie oraz Rodaków wraz z ich rodzinami. Polsce potrzebna jest modlitwa różańcowa!” – czytamy w zaproszeniu na manifestację.
Lublin
W Lublinie obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną o godz. 9.00 uroczystą sesją Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym. Następnie o godz. 10.00 odprawiona zostanie w archikatedrze lubelskiej Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył będzie abp Stanisław Budzik.
Ciąg dalszy oficjalnych obchodów uroczystości będzie miał miejsce od godz. 11.45 na Placu Zamkowym. Złożą się na nie m.in. wręczenie odznak pamiątkowych, musztra paradna w wykonaniu orkiestry wojskowej i Zespołu „Na granicy”, apel pamięci, złożenie wieńców pod Pomnikiem Zaporczyków i Pomnikiem Więźniów Zamku oraz defilada kompanii honorowych i pojazdów historycznych. Po południu nastąpi także złożenie wieńców na mogiłach legionistów na cmentarzu wojennym w Lublinie.
Łódź
Obchody 11 listopada w Łodzi poprzedza Tydzień Patriotyczny, czyli szereg wydarzeń organizowanych przez różne instytucje z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu są instruktorzy Okręgu Łódzkiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Elementem łączącym te wydarzenia jest promowanie patriotyzmu wśród różnych pokoleń, a inicjatywa została zapoczątkowana w 2008 r. w Łodzi.
Od 6 listopada składają się nań m.in. promujące wiedzę historyczną rozgrywki planszowe, spotkania patriotyczne, wystawy na temat odzyskania niepodległości w 1918 roku, wieczory pieśni patriotycznych, imprezy sportowe i rekreacyjne oraz spacery na cmentarzach szlakiem mogił bohaterów walk o niepodległość.
Obchody centralne rozpoczną się tradycyjnie Mszą św. w intencji Ojczyzny o godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej w Łodzi. Po niej nastąpią uroczystości przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza.
Gdańsk, Wrocław, Poznań, Białystok, Olsztyn…
Msze św. w intencji Ojczyzny odbywać się będą tego dnia we wszystkich kościołach w całej Polsce.
Wierni archidiecezji gdańskiej zgromadzą się 11 listopada w świątyniach, aby „dziękować Bogu za wolność Ojczyzny i prosić Go o pomyślność dla wszystkich, którzy ją tworzą”. Modlitwie w intencji Ojczyzny o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej w Gdańsku przewodniczyć będzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Archidiecezja wrocławska będzie świętować dzień 11 listopada programem pod nazwą „Patriotyzm we Wrocławiu”. Uroczystej Mszy św. o godz. 10.00 w bazylice garnizonowej św. Elżbiety przewodniczyć będzie metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Dzień wcześniej, 10 listopada Katolickie Radio Rodzina zaprasza po raz kolejny na wspólne patriotyczne śpiewanie „My, Pierwsza Brygada”. Początek o godz. 18.00 w sali teatralnej IMPART-u przy ul. Mazowieckiej 17.
W bazylice kolegiackiej w Poznaniu przewodniczyć jej będzie o godz. 9.00 biskup pomocniczy Damian Bryl. W katedrze gnieźnieńskiej (godz. 9.30) Eucharystię odprawi bp Krzysztof Wętkowski.
W Święto Odzyskania Niepodległości o godz. 11.00 w białostockiej archikatedrze odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita białostocki abp Edward Ozorowski, a homilię wygłosi ks. dr Tadeusz Kasabuła.
Obchody niepodległościowe w Olsztynie rozpocznie Msza św. o godz. 11.00 w bazylice konkatedralnej pw. św. Jakuba. Będzie jej przewodniczył metropolita warmiński abp Józef Górzyński.
Modlitwy odbędą się także na Jasnej Górze. O godz. 15.30 Msza św. w intencji Ojczyzny celebrowana będzie w Kaplicy Matki Bożej.
Inicjatywy wspólnot i ruchów katolickich
W kilku miastach inicjatywy związane ze Świętem Niepodległości podejmują katolickie wspólnoty. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej zachęca do udziału w jedenastej już edycji „Gry patriotycznej”, podczas której wspominana będzie też historia poznańskich protestów z 1956 r. Zgłoszenia do 9 listopada przyjmuje Marek Halber na adres [email protected].
Diakonia Muzyczna Ruchu Światło–Życie Archidiecezji Przemyskiej zaprasza na kolejne Wspólne Śpiewanie Patriotyczne. W tym roku odbędzie się ono w Brzozowie. Rozpocznie się 11 listopada o godz. 18.00 w Brzozowskim Domu Kultury – „Galeria Na Strychu”. Poprzedzi je o godz. 17.00 przemarsz pod pomnik „Tym, którzy życie Polsce oddali” i złożenie kwiatów.
Fundacja Abba Pater, Fundacja „Mocni Miłością” oraz kaliskie parafie św. Matki Teresy z Kalkuty i św. Mikołaja (katedralna) organizują 11 listopada V Koncert Pieśni o Polsce. Wystąpią m.in. Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczniowie i absolwenci Centrum Edukacyjnego Sióstr Nazaretanek w Kaliszu, a także uczniowie i absolwenci szkół muzycznych z Olsztyna, Krakowa, Warszawy i Kaliszu. Koncerty 11 listopada o godz. 19.30 w katedrze kaliskiej i 12 listopada w kościele św. Matki Teresy z Kalkuty.
Z okazji obchodów Święta Niepodległości Zarząd Akcji Katolickiej w Polsce zaprasza w niedzielę 13 listopada do Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie na Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej. Koncert poprzedzi o godz. 11.00 Msza Św. w intencji Ojczyzny w archikatedrze warszawskiej Św. Jana Chrzciciela. Koncert objął Patronatem Honorowym prezydent RP Andrzej Duda. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP1 oraz KAI.
Episkopat Polski udzielił wiernym na 11 listopada dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |