zdj poglądowe, fot. PAP/Leszek Szymański

Święto Niepodległości w stolicy Polski – plan uroczystości

Marsz Niepodległości będzie bez wątpienia największym wydarzeniem obchodów 11 listopada w Warszawie, lecz nie jedynym. W centrum miasta zaplanowano ok. 30 zgromadzeń.

Poza centralnymi obchodami Święta Niepodległości z udziałem władz państwowych oraz miejskich, które rozpoczną się o godz. 12 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie zaplanowanych jest niemal 30 zgromadzeń publicznych. Największe oficjalne wydarzenie – Marsz Niepodległości – rozpocznie się o godz. 13 na rondzie Romana Dmowskiego. Przejdzie mostem Poniatowskiego i zakończy złożeniem kwiatów pod popiersiem Ignacego Jana Paderewskiego.

Świąteczne kokardy, zmiany w komunikacji

Poza udekorowaniem miasta barwami narodowymi, wzorem lat ubiegłych Warszawa przygotowała dla mieszkańców biało-czerwone kokardy narodowe. Kokardy dostępne są na słupach informacyjnych w pięciu punktach w mieście: przy pl. Unii Lubelskiej, pl. Piłsudskiego, pl. Wilsona, ul. Marszałkowskiej oraz Stadionie Narodowym.

>>> Co papież powiedział do Polaków w związku ze Świętem Niepodległości?

Warszawa, prace na Rondzie Dmowskiego przed marszem organizowanym przez narodowców, fot. PAP/Rafał Guz

W Święto Niepodległości spodziewane są duże zmiany tras autobusów i tramwajów. W miarę zamykania przez policję dla ruchu kolejnych ulic, pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego będą kierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnym, ich trasy mogą być także skracane. Z kolei od godziny 21 na linii M1 rozpoczną się planowane prace modernizacyjne. Zostanie uruchomiona komunikacja zastępcza. Stołeczny ratusz przypomina, że przez całą dobę 11 listopada będzie obowiązywało wzajemne honorowanie biletów ZTM i KM w I i II strefie biletowej. Przez cały dzień pasażerom Warszawskiego Transportu Publicznego będzie pomagało ponad dwudziestu informatorów. W kluczowych miejscach pokierują pasażerów do najlepszego dostępnego środka transportu. Będzie też rozstawionych 60 posterunków nadzoru ruchu.

Nominacje generalskie, msza w Świątyni Opatrzności Bożej

Uroczystości z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się w czwartek z samego rana. Po godzinie 8.00 w Warszawie prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złoży wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. W ten sam sposób twórców II Rzeczypospolitej mają zamiar uczcić przed południem: premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

>>> 11 listopada zapłonie Świeca Niepodległości

Świątynia Opatrzności Bożej, fot. PAP/Rafał Guz

O godz. 9 prezydent wręczy w Belwederze nominacje generalskie. W tym roku Andrzej Duda postanowił awansować pięciu oficerów wojska, w tym dowódcę WOT, oraz czterech oficerów Straży Granicznej. W wydarzeniu mają uczestniczyć także: szef MON Mariusz Błaszczak oraz marszałek Grodzki. Kolejnym punktem uroczystości będzie msza święta za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej, której przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Tego dnia również w Świątyni zapłonie Świeca Niepodległości, podarowana przez papieża Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby została zapalona w wolnej Polsce.

W południe zaplanowano Uroczystą Odprawę Wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, w której mają uczestniczyć m.in. prezydent, marszałkowie: Sejmu i Senatu, premier, prezes PiS oraz przedstawiciele opozycji. Spodziewane są wystąpienia: głowy państwa i szefa MON; oddany zostanie też salut narodowy z 21 salw armatnich. W trakcie uroczystości zaplanowano ponadto złożenie wieńców m.in. przez najważniejsze osoby w państwie. Po uroczystościach, o godz. 14.00 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe.

Grób Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański

Godzinę wcześniej na Rondzie Dmowskiego, w samym centrum Warszawy, rozpocznie się organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości, który w tym roku ma mieć charakter wydarzenia państwowego. Decyzja, którą podjął i ogłosił we wtorek szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, ma związek z dwoma wyrokami stołecznych sądów, które uchyliły decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji Marszu Niepodległości. Organizacji pochodu sprzeciwiał się także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Marsz, jak to miało miejsce w ostatnich latach, przejdzie z Ronda Dmowskiego Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego na błonia PGE Narodowego. Bezpieczeństwo jego uczestnikom mają zapewnić: Policja i Żandarmeria Wojskowa.

>>> Modlitwa, defilady, koncerty, sport i festyny – tak będziemy dziś świętować niepodległość Polski

Wieczorem o godz. 18.00 w Krakowie premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński wystąpią w ramach uroczystości, które odbędą się w sali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości planują uczcić także politycy opozycji. Wieczorem w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się koncert „Ku pokrzepieniu serc – Symfonia Niepodległości”. W koncercie wystąpią Chór i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej oraz Małgorzata Walewska i Tomasz Rak. Po koncercie planowane jest wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i religijnych.

Pomnik Marszałka Piłsudskiego w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy – od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

Mazurek Dąbrowskiego zostanie wykonany dziś podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich wydarzeń lokalnych w kraju i za granicą. Zachęca się organizatorów wszystkich uroczystości związanych z obchodami 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości do włączenia się do akcji „Niepodległa do Hymnu” i wykonania w samo południe Mazurka Dąbrowskiego. W tym roku akcję wspierają m.in. polscy olimpijczycy. Wszystkich, którzy zamierzają wziąć udział we wspólnym śpiewaniu hymnu zachęcamy do umieszczenia zdjęć i filmików w swoich mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze