Obraz Św. Rodziny w kaliskim sanktuarium, fot. wikipedia

Święty Józef to patron na nasze czasy. Sympozjum Józefologiczne w Kaliszu

Po raz 53. odbywa się w Kaliszu Ogólnopolskie Sympozjum Józefologiczne, w którym biorą udział prelegenci z Polski i zagranicy. Wykłady poprzedziła msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa w kaliskiej bazylice sprawowana przez biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna.

>>> W Wadowicach powstanie Ogród Pielgrzyma

W homilii bp Łukasz Buzun podkreślał, że św. Józef jest patronem na nasze czasy. – Jakie są te nasze czasy? Czasy pandemii, wojny na Ukrainie, emigracji, problemów społecznych, moralnych, osobistych, rodzinnych, wykluczenia, osamotnienia. Szczególnie dominuje lęk o przyszłość i związany z nim niepokój. I w te czasy wchodzi św. Józef jako nasz opiekun i orędownik – mówił kaznodzieja.

Nauczyciel zaufania

Zachęcał wiernych, aby od św. Józefa uczyli się zaufania do Boga i ludzi. – Józef nie żyje wątpliwościami, ale ma odwagę wierzyć i zaufać. Na tym polega dojrzałość, że człowiek wbrew wszystkim tendencjom, a przede wszystkim lękowi otwiera się na innych i poprzez innych otwiera się na Boga – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

>>> Wojskowa kamizelka, koloratka i oblacki krzyż. Codzienność misjonarza na froncie

Pierwszy wykład wygłosił ks. dr Marcin Wiśniewski z Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu, który ukazywał wkład zmarłego w ubiegłym roku ks. prof. Wojciecha Hanca w początki i rozwój polskiej józefologii. Wskazywał, że duchowny od samego początku był zaangażowany w rozwój Polskiego Studium Józefologicznego, najpierw jako sekretarz, a w latach 1983-1991 jako prezes. Zaznaczył, że był wybitnym teologiem, a przede wszystkim dobrym kapłanem i skromnym człowiekiem.

W kolejnym wykładzie o. dr Marek Raczkiewicz, redemptorysta posługujący w Hiszpanii będzie mówił o św. Józefie między Hiszpanią a Neapolem. Wykłady wygłoszą także prof. Cayetana Johnson z Uniwersytetu św. Damazego w Madrycie i ks. Vianney Kyeyune z Ugandy, pracujący na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Na zakończenie sympozjum ks. Jakub Bogacki, wiceprezes Polskiego Studium Józefologicznego opowie o XIII Międzynarodowym Kongresie Józefologicznym, który odbędzie się w Meksyku w dniach 18-25 września br.

Ważne miejsce na mapie

Kalisz ze względu na znajdujący się tam cudowny obraz Świętej Rodziny stał się miejscem szczególnej czci oddawanej św. Józefowi. Biskupi włocławscy jako opiekunowie sanktuarium kaliskiego w latach 1818-1992 byli też gorliwymi propagatorami kultu św. Józefa, dlatego nie przypadkiem Kalisz stał się miejscem założonego 24 września 1969 r. Polskiego Studium Józefologicznego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze