Fot. D. Malajka OMI

Święty Krzyż: prezydent Węgier modlił się przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego

Prezydent Węgier János Áder wraz małżonką modlili się 23 marca przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu i dokonali uroczystego otwarcia wystawy „Polska-Węgry. Początek”.

Wizyta pary prezydenckiej w świętokrzyskim sanktuarium, gdzie przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego podarowane według tradycji przez św. Emeryka, syna św. Stefana króla Węgier odbyła się w ramach obchodzonych w województwie świętokrzyskim Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Węgierskim dostojnym gościom towarzyszyli: parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych i Kielc oraz osoby reprezentujące instytucje odpowiedzialne za relacje miedzy obu krajami.

Fot. D. Malajka OMI

U bram świętokrzyskiego sanktuarium dostojnych gości powitał biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wraz ojcem Pawłem Zającem OMI, prowincjałem polskiej Prowincji Oblatów Maryi Niepokalanej.

W kaplicy Relikwii Drzewa Krzyża bp Krzysztof Nitkiewicz zwracając się do zebranych zwrócił uwagę na to, że starożytne węgierskie kroniki mówią, iż św. Stefan kontemplował nieustannie Chrystusa wewnętrznymi oczami duszy. To kształtowało jego postawę i tak samo wychował swojego syna św. Emeryka.

– Relikwie Krzyża, na którym umarł Chrystus, ofiarowane przez węgierskiego królewicza klasztorowi na Łysej Górze złączyły jeszcze mocniej nasze narody. Nieprzypadkowo Polska i Węgry są obrońcami chrześcijańskich wartości we współczesnej Europie. Witaj Panie Prezydencie w imię Chrystusa i czuj się jak u siebie w domu – mówił ordynariusz diecezji sandomierskiej.

W imieniu wspólnoty ojców oblatów, kustoszy sanktuarium, przybyłych gości powitał ojciec superior Marian Puchała OMI. Nabożeństwo przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego poprowadził ojciec prowincjał Paweł Zając OMI.

Fot. D. Malajka OMI

Po modlitwie prezydent János Áder wraz z małżonką zwiedzili świętokrzyskie sanktuarium oraz otworzyli wystawę zatytułowaną „Polska-Węgry. Początek”, która przygotowana przez Stowarzyszenie Per Crucem, Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i Polskie Radio Kielce prezentuje historię dobrych relacji narodów Polski i Węgier. Obejmuje ona zarówno legendy, jak i historię, od przekazania relikwii Drzewa Krzyża Świętego benedyktynom aż po czasy współczesne.

Na wystawie zaprezentowanych jest jedenaście tablic ze skanami dokumentów i tekstami w języku polskim i angielskim. Powstały one na podstawie archiwalnych źródeł opracowanych przez prof. Krzysztofa Brachę i dr. Czesława Hadamika.

– Ekspozycja skupia się na relacjach polsko-węgierskich na przykładzie dziejów klasztoru na Świętym Krzyżu. Obejmujemy 800 lat historii opactwa, w trakcie których kontakty z Węgrami nieustannie się przewijają. Ponadto od kilkunastu lat widać wyraźny renesans zainteresowania Węgrów świętokrzyskim sanktuarium i liczne pielgrzymki z tego kraju – podkreślał profesor Krzysztof Bracha.

Na zakończenie prezydent Węgier oraz delegacja świętokrzyskich władz wojewódzkich i miejskich złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Emeryka.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie zainicjował tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Galeria (16 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze