fot. Józef Wcisło OMI
Święty Krzyż: rozpoczęcie świętowania 90. rocznicy przybycia oblatów [+GALERIA]
W piątek 16 stycznia w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego odbyła się uroczysta inauguracja obchodów 90. rocznicy przybycia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Święty Krzyż.
Wydarzenie, prowadzone przez red. Magdalenę Sitek z Radia Kielce, rozpoczęło się o godz. 17 koncertem organowym w wykonaniu Józefa Skrzeka oraz Karoliny Omańskiej. Następnie Bogusław Harla OMI wygłosił refleksję pt. „Jak to było… widziane oczyma Misjonarzy Oblatów”. O godz. 18 miała miejsce promocja książki polskiego przekładu drugiego tomu dzieła Gerarda Lefebvre’a de Lassus pt. Spicilegium. Dzieło to opowiada historię benedyktyńskiego opactwa na Świętym Krzyżu. Po prezentacji książki uczestnicy mogli wysłuchać „Kazania IV” z tzw. Kazań Świętokrzyskich XIII/XIV w. w wykonaniu Marcina Brykczyńskiego.









Na koniec wręczono nagrody dla zwycięzców ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Święty Krzyż w obiektywie. Pierwsze miejsca zajęła Anna Grosicka-Kowalska, drugie miejsce Grzegorz Kołodziej, a trzecie Ewelina Kuśmierczyk-Flazińska. Zwycięskie prace zostały wystawione w klasztorze.
Po wydarzeniu uczestnicy zostali zaproszeni na drobny poczęstunek.






Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Położone jest na Łysej Górze, dawnym miejscu kultu pogańskiego. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego w tym miejscu był Bolesław Chrobry w 1006 r. Pierwszy kościół w stylu romańskim ufundowany został między rokiem 1102 a 1138 przez Bolesława Krzywoustego. Początkowo świątynia była poświęcona Świętej Trójcy. Od XIV w. dodano wezwanie Świętego Krzyża – po tym, gdy w 1306 książę Władysław Łokietek przekazał benedyktynom relikwie Drzewa Krzyża Świętego W 1819 r. klasztor skasowano. Posługę pełnili tu jeszcze przez pewien czas benedyktyni, a następnie kler diecezjalny. W latach 1852–1865 mieścił się tu dom poprawczy dla tzw. księży demerytów (dysfunkcyjnych). Od 1936 r. świątynia stała się kościołem klasztornym i miejscem nowicjatu misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej. W 2013 r. sanktuarium podniesiono do godności bazyliki mniejszej. Aktualnym przełożonym i kustoszem relikwii Świętego Krzyża jest o. Rafał Kupczak OMI.










| Galeria (9 zdjęć) |
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!
Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
| Zobacz także |
| Wasze komentarze |
Święty Krzyż: najstarsze polskie sanktuarium [WIDEO]
Kolędowanie i świąteczne koncerty u oblatów
Orszaki Trzech Króli w parafiach oblackich





Wiadomości
Wideo
Modlitwy
Sklep
Kalendarz liturgiczny