Święty Krzyż: 10 świętokrzyskich gmin w obronie misjonarzy oblatów i Świętego Krzyża
Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.
Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich – w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach. Sygnatariusze stanowiska podkreślają, że Święty Krzyż to duchowa stolica regionu, która przez ponad tysiąc lat aż po dzień dzisiejszy jest fundamentem polskiej państwowości i współtworzy polską tożsamość.
>>> Święty Krzyż z lotu ptaka [GALERIA]
Przypominają, że kompleks klasztorny jest także zabytkiem o szczególnym znaczeniu dla kultury i dziedzictwa kraju dzięki swoim wartościom historycznym i religijnym. Kasata opactwa benedyktyńskiego w 1819 r. zapoczątkowała trwający ponad 100 lat okres wyniszczeń, ruiny, odosobnienia i napiętnowania tego miejsca. „Po nieudanym przywróceniu opactwa benedyktyńskiego na Świętym Krzyżu opieka nad zrujnowanym kościołem i klasztorem została przekazana Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej. To właśnie to Zgromadzenie przez dziesięciolecia otacza troską i wkłada ogromny trud i zaangażowanie w przywrócenie, tak ważnemu dla nas wszystkich miejscu, dawnego piękna oraz należnej mu rangi i znaczenia w świadomości turystów i pielgrzymów odwiedzających Święty Krzyż” – czytamy w stanowisku.
Nie godzimy się na to, co się pojawia w mediach i przestrzeni publicznej. Te ciągłe ataki na klasztor misjonarzy oblatów, oskarżenia o to, że jest instytucją, która chce zawładnąć wszystko dla siebie. Proszę o to, aby uwzględnić głos samorządów w tej sprawie. Wspólnie realizujemy wiele projektów, które oddziałują pozytywnie na obszar Gór Świętokrzyskich. Nie możemy patrzeć na ten hejt, który dotyka oblatów. (wójt Bielin Sławomir Kopacz)
W działania te niejednokrotnie – jak zostało podkreślone w zaprezentowanym dokumencie – zaangażowane są również lokalne społeczności, uczestniczące zarówno w przedsięwzięciach inwestycyjnych, jak również kulturalnych, turystycznych, edukacyjnych. Mają one przede wszystkim na uwadze znaczenie Świętego Krzyża dla dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu Gór Świętokrzyskich, województwa świętokrzyskiego i Polski oraz jeden wspólny cel – niekwestionowaną potrzebę jego dalszej rewitalizacji, zachowania, upowszechniania w świadomości kolejnych pokoleń Polaków. „Nasza współpraca przebiega wzorcowo i jesteśmy przekonani, że nasze współdziałanie przynosi wymierne korzyści nie tylko dla wspólnot lokalnych, ale również dla całego regionu, zarówno w obszarze duchowym, jak i społeczno-gospodarczym. Dlatego też stanowczo sprzeciwiamy się rozpowszechnianiu w przestrzeni publicznej krzywdzących opinii dotyczących szkodliwej działalności Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej dla naszego regionu i samego Świętego Krzyża” – oświadczyli przedstawiciele gmin świętokrzyskich. Stanowisko podpisali burmistrzowie miast i gmin: Łagów, Bodzentyn, Nowa Słupia, Suchedniów oraz wójtowie gmin – Bieliny, Łączna, Pawłów, Masłów, Waśniów, Zagnańsk.
>>> Święty Krzyż: nowa kaplica domowa i nowicjacka [GALERIA]
Przedstawiciele ruchów społecznych i organizacji przyrodniczych w regionie świętokrzyskim sprzeciwiają się planom i zapowiedziom zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego i wyłączeniu z niego ok. 1,3 ha na rzecz Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W tym celu kilkanaście osób przyszło do budynku Urzędu Wojewódzkiego i przekonywali, że to nie jest dobry pomysł. Przynieśli ze sobą transparenty z hasłami m.in.: „Kocham Puszczę”, „Puszcza należy do narodu nie do rządu”.
>>> Święty Krzyż: oblaci polemizują z artykułem „Rzeczpospolitej” o Świętym Krzyżu
Przełożony świętokrzyskich oblatów – o. dr Marian Puchała OMI – podziękował władzom regionu za zrozumienie i poparcie starań o przywrócenie integralności całego pobenedyktyńskiego zespołu klasztornego oraz jego pierwotnego, sakralnego charakteru. Prosił także o zaprzestanie szkalowania dobrego imienia misjonarzy oblatów czy dyrektora Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na spotkaniu obecna była grupa kilkunastu przeciwników projektu zmiany granic ŚPN oraz oddania oblatom zachodniego skrzydła klasztoru, którzy głośno wyrażali swoje niezadowolenie.
Osoby sprzeciwiające się zmianie granic parku są zmanipulowani i posługują się nieprawdziwymi informacjami. Od kilku lat prowadzona jest kampania dezinformacji wokół Świętego Krzyża. Pojawiające się głosy o rozdeptaniu tego miejsca przez pielgrzymów nie są prawdziwe. Konstytucja i ustawa o ochronie przyrody gwarantuje nieskrępowany dostęp do miejsc kultu religijnego na terenach parków narodowych (Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego)
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |