Święty Krzyż oblaci

Wierni podczas mszy św, fot. oblaci.pl

Święty Krzyż: zakończenie odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego

20 września zakończyły się tygodniowe uroczystości odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Ostatni dzień poświęcony był osobom chorym i starszym. Wiele z nich przystąpiło do sakramentu namaszczenia chorych, który był udzielany po każdej mszy św.

Głównej Eucharystii odpustowej przy ołtarzu polowym przewodniczył rektor bazyliki o. Krzysztof Czepirski OMI, który w homilii podkreślał, że w świętokrzyskim sanktuarium to nie krzyż, ale sam Bóg jest najważniejszy.

>>> Ojciec Święty do misjonarzy oblatów: każdego dnia przybliżajcie światu radość życia Ewangelią

– To do Niego tu przychodzimy, by Go wywyższać. Wywyższyć Boga w swoim sercu, to oznacza coś bardzo konkretnego. Bóg mówi żyj przykazaniami – wskazywał kaznodzieja, zachęcając zgromadzone osoby chore i starsze, by w krzyżu i cierpieniu odkrywać swoje powołanie.

Ojciec rektor zaznaczył, że świat zachęca do czegoś zupełnie innego – by okazywać tzw. „miłosierdzie” chorym, starym, cierpiącym poprzez odbieranie im życia. – Dziś eutanazja jest miłosierdziem świata. To nie jest żadna miłość, to nie jest żadne miłosierdzie! To jest rachunek ekonomiczny. Chorzy, starzy, cierpiący kosztują. I nie chodzi tylko o pieniądze. Kosztuje to nieraz nieprzespane noce, troski, może zrezygnowanie z podróży, albo kariery – wymieniał o. Krzysztof Czepirski OMI.

Tegoroczny odpust. fot. oblaci.pl

Na zakończenie uroczystości przełożony świętokrzyskiej wspólnoty zakonnej, a zarazem kustosz sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, o. dr Marian Puchała OMI wyraził radość z tego, że liczni pielgrzymi, którzy uczestniczyli w wielodniowym odpuście oddawali cześć Krzyżowi, dziękując Jezusowi Chrystusowi za Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie.

>>> Góra morderców, czyli mroczna historia Świętego Krzyża [ZDJĘCIA]

– Zapamiętajmy tę naukę, że Krzyż to znak zbawienia i wyznajmy naszą wiarę, tak jak śpiewamy w znanej pieśni religijnej: „Nie zdejmę krzyża z mego serca, choćby mi umrzeć trzeba, choćby mi groził kat, morderca, bo krzyż to klucz do nieba. A gdy zobaczę w poniewierce Jezusa krzyż i ranę, która otwiera Jego Serce, w obronie krzyża stanę”.

Inicjatorem odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia w tym miejscu opactwa benedyktyńskiego był  Bolesław Chrobry w 1006 r.  Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego.  Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze