Fot. wikipedia

Święty Maciej – apostoł z toporem

Tak naprawdę nie wiadomo, jak i gdzie zginął. Tradycja podaje, że poniósł śmierć męczeńską przez ukamienowanie w Jerozolimie lub około 50 roku w Etiopii, ale inne źródła informują, że zmarł śmiercią naturalną. Informację tę przywołuje między innymi żyjący na przełomie II i III wieku święty Klemens Aleksandryjski. Podaje się też, że apostoł zmarł w roku 80.

>>> Co robi ropucha na ostatniej wieczerzy?

Maciej był jednym z uczniów Jezusa Chrystusa, opis jego wybrania do tego grona znajdziemy w Dziejach Apostolskich (rozdział 1, wersety 15-26). Mówią też o nim zachowane fragmenty apokryfów zatytułowanych „Ewangelia świętego Macieja” i „Dzieje świętego Macieja”, powstałych w III stuleciu i mających zabarwienie gnostyckie. Tworzyli je heretycy, którzy chcieli posłużyć się imieniem apostoła, by swoim błędom nadać większą powagę i pozory prawdy. Apostoł Maciej miał głosić Ewangelię w Judei, Etiopii i Kolchidzie –ta ostania leżała na rubieżach Słowiańszczyzny.

>>> Święty od pożarów

Apostoła Macieja sztuka przedstawia w długich szatach. Jego atrybuty to  halabarda, kamienie, księga lub zwój, krzyż, miecz, włócznia i oczywiście topór. Księga wskazuje na jego przynależność do apostolskiego grona, a krzyż świadczy o tym, że apostoł Maciej był gorliwym wyznawcą Jezusa Chrystusa. W związku z tym, że według niektórych przekazów owego apostoła ukamienowano, kamienie symbolizują tutaj jego męczeńską śmierć. Co więcej, do męczeństwa tego Chrystusowego ucznia nawiązują również: halabarda, miecz, topór i włócznia, którymi miano go dobić. Słynna „Złota Legenda”dominikanina Jakuba de Voragine, czyli opracowany w drugiej połowie XIII wieku zbiór opowieści o świętych, tak ukazuje ostatnie chwile apostoła Macieja w doczesnym świecie: „Głosząc słowo Boże w Judei, nawracał przy pomocy wieku znaków i cudów. Żydzi więc z zawiści postawili go przed sądem. Było zaś dwóch fałszywych świadków, którzy go oskarżali, i oni pierwsi rzucili na niego kamienie, święty Maciej zaś kazał pochować je za sobą, aby świadczyły przeciw nim.

>>> Słynny święty, który… nie istaniał?

Po ukamieniowaniu zwyczajem rzymskim ścięto mu jeszcze głowę siekierą, a on z rękoma wyciągniętymi ku niebu oddał duszę Bogu i na tymże miejscu został pochowany”. Relikwie apostoła Macieja miała odnaleźć cesarzowa Helena, święta i matka imperatora Konstantyna Wielkiego. Później miano rozdzielić je i przesłać do kościołów. Obecnie znajdują się w bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie, w Trewirze w Niemczech i w kościele pod wezwaniem świętej Justyny w Padwie. Święty Maciej Apostoł patronuje Hanowerowi, a także między innymi budowniczym, kowalom, cieślom, stolarzom, cukiernikom, rzeźnikom, alkoholikom i chorym na ospę. Jego wstawiennictwa wzywają też niepłodne małżeństwa i chłopcy rozpoczynający naukę w szkole. Przed soborem watykańskim II liturgiczne wspomnienie św. Macieja przypadało 24 lutego. Po soborze czci się go 14 maja.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze