Symbole ŚDM zawitają do diecezji kaliskiej
Krzyż Światowych Dni Młodzieży i ikona Maryi Ocalenia Ludu Rzymskiego w poniedziałek 30 sierpnia dotrą do Kalisza. Młodzi ludzie będą modlić się przy symbolach ŚDM w Narodowym Sanktuarium św. Józefa, na placu kościoła ojców franciszkanów i w katedrze św. Mikołaja.
Ostatni raz symbole ŚDM przebywały w diecezji kaliskiej w dniach 4–18 maja 2014 r. Peregrynacja poprzedzała ŚDM w Krakowie, które odbyły się w 2016 r. – To był taki moment, kiedy wielu młodych ludzi bardzo mocno zjednoczyło się i zobaczyło, że do swojej wiary można się przyznawać. Tegoroczna wizyta symboli ŚDM w Kaliszu jest kolejną szansą dla młodych ludzi, aby odnowić swoją wiarę – mówił w rozmowie z KAI ks. Przemysław Kapała, diecezjalny koordynator ŚDM.
>>> Bp Galbas: bądźcie symbolami Chrystusa
Duchowny podkreślał, że w dzisiejszych czasach młodzi ludzie wstydzą się wyznawać swoją wiarę. – Te symbole chcą być obecne w przestrzeni publicznej, w codzienności młodych. Dzisiaj często wielu młodych ludzi zakłamuje rzeczywistość, wydaje im się, że życie polega tylko na czerpaniu przyjemności. Krzyż i ikona Matki Bożej zapraszają młodych, aby dostrzegli, że kiedy pojawią się porażki, beznadzieja to życie nie kończy się, ale pojawia się nadzieja. To jest zaproszenie do każdego młodego człowieka, aby poszukać tej nadziei – zaznaczył ks. Kapała.
Kapłan wskazał, że po okresie pandemii jest to szansa dla młodych, aby na nowo poczuli wspólnotę Kościoła. – To jest taki moment, kiedy po tym czasie pandemicznego zamknięcia możemy wyjść i podzielić się swoją wiarą, ale też dać drugiemu człowiekowi tę nadzieję, którą my pokładamy w Panu Bogu. Dać nadzieję tym, którzy przez różne trudne doświadczenia ostatnich miesięcy pozamykali się w swojej wierze. Trzeba dać im znak, że Jezus żyje pośród młodego Kościoła. Zapraszamy każdego młodego człowieka naszej diecezji na spotkanie przy symbolach ŚDM – powiedział diecezjalny koordynator ŚDM.
Duchowny dodał, że dzieło Światowych Dni Młodzieży zainicjował papież Jan Paweł II, ponieważ zobaczył, że wielu młodych ludzi jest pozbawionych tej nadziei, że Bóg ich kocha. – To jest nasz testament i nasze zadanie, abyśmy nieśli tę nadzieję światu, że jest Bóg, który kocha człowieka. Nasze świadectwo wiary naprawdę może odmienić drugiego człowieka – przekonywał ks. Kapała.
Symbole ŚDM przyjadą 30 sierpnia do Kalisza z archidiecezji warszawskiej. Powitanie krzyża i ikony Matki Bożej nastąpi o godz. 19.00 przed Narodowym Sanktuarium św. Józefa, gdzie pół godziny później odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla. Po czuwaniu modlitewnym o godz. 22.15 symbole zostaną przeniesione na plac przed kościół ojców franciszkanów, gdzie młodzi ludzie podzielą się świadectwami na temat tego, co Pan Bóg potrafi zdziałać, kiedy człowiek otworzy się na Jego miłość. O północy krzyż i ikona Matki Bożej dotrą do katedry św. Mikołaja w Kaliszu, gdzie odbędzie się nabożeństwo pożegnania.
Symbole ŚDM odwiedzają Polskę po raz piąty. Po raz pierwszy zostały przywiezione do naszego kraju w sierpniu 1991 r. w ramach VI ŚDM w Częstochowie. Drugi raz: od 6 do 30 czerwca 2003 r. jako przygotowanie do XX ŚDM w Kolonii. Po raz trzeci Polska gościła je w dniach 25 kwietnia – 29 czerwca 2009 r. przed XXVI ŚDM w Madrycie. Ostatni i najdłuższy pobyt trwał od 14 kwietnia 2014 r. do 31 lipca 2016 r., w ramach przygotowań do ŚDM w Krakowie. Wówczas symbole zostały też wypożyczone m.in. do krajów byłego Związku Radzieckiego.
Symbole ŚDM podróżują po Polsce specjalnym busem-kaplicą, przygotowanym przez Portugalczyków, którym zostały przywiezione do Polski przez członków Komitetu Organizacyjnego ŚDM Lizbona 2023. Tym samym pojazdem dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Mariusz Wilk odwiezie je 1 września do portugalskiej Coimbry, zatrzymując się po drodze w Taizé.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |