Fot. Flickr/EpiskopatNews

Synod o potrzebie uwzględnienia potrzeb młodzieży

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Edukacja do wartości, formacja młodych liderów, imigracja i ideał chrześcijański – to niektóre tematy podejmowane w czasie wtorkowej sesji przedpołudniowej na Synodzie Biskupów – poinformował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W Watykanie od 3 do 28 października bieżącego roku trwa 15. Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, obradujące na temat „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

Jak zaznaczył cytowany w komunikacie opublikowanym we wtorek na oficjalnej stronie internetowej KEP abp Gądecki, podczas sesji przedpołudniowej biskupi omówili trzecią część Instrumentum laboris. „Po relacji wprowadzającej w ostatnią część dokumentu roboczego, zaprezentowano relacje uczestników odnoszące się do tematów podejmowanych w tej części. Wystąpienia nawiązywały do potrzeby młodych liderów, potrzeby formacji młodych animatorów, a także zwrócono uwagę na zainteresowania polityczne młodych, które również powinno być uwzględnione” – poinformował hierarcha.

Wyjaśnił, że wystąpienia nawiązywały również do kwestii imigracji. „Wiele mówiono o tym, aby być blisko młodych ludzi przybywających do naszych krajów z Afryki, aby Kościół przyjmował ich z miłością. Także, aby przy tej okazji praktykować dialog z muzułmanami” – zauważył abp Gądecki.

Przewodniczący KEP podkreślił, że w czasie sesji pojawiły się również głosy dotyczące edukacji młodych ludzi. „Nie tylko w kwestii przekazywania wiadomości, ile w sensie edukacji do wartości. Zwracano również uwagę na wartość katechezy powiązanej z lectio divina (forma modlitwy oparta na lekturze tekstów biblijnych), z rekolekcjami dla młodzieży parafialnej” – powiedział abp Gądecki.

W komunikacie czytamy, że biskupi zaznaczyli, że sami młodzi są najskuteczniejszymi świadkami wobec innych młodych. Przypomnieli także istotną rolę pobożności ludowej i kwestię wolontariatu, zwłaszcza na płaszczyźnie międzynarodowej. Zwrócili uwagę na potrzebę jasności przekazu wiary. „Postulowano, aby Kościół przedstawiał ideał chrześcijański, a nie tylko zanurzał się w trudnościach. Ażeby nie rezygnować z młodzieżowego idealizmu, bo on pociąga młodzież najbardziej” – podsumował abp Gądecki.

Zobacz także
Wasze komentarze