Zdjęcie: uczestnicy otwarcia Synodu, fot. CLAUDIO PERI, PAP/EPA.

Synod porusza niezwykle aktualne i pilne sprawy. Jakie?

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Obradujące w Watykanie zgromadzenie Synodu Biskupów dla Amazonii ma wielkie znaczenie dla interesów ludności tubylczej na całym świecie. Mówi o tym sprawozdawczyni ONZ ds. praw narodów tubylczych Victoria Tauli-Corpuz.
 

– Synod porusza niezwykle aktualne i pilne sprawy – powiedziała pochodząca z Filipin ekspertka ds. praw człowieka w rozmowie z dziennikarzami w Rzymie. Podkreśliła, że ludności tubylczej w regionie Amazonki jest pilnie potrzebna ochrona międzynarodowa. Przedstawicielka ONZ należy do grona gości zaproszonych do udziału w trzytygodniowych obradach biskupów świata w sprawie Amazonii.

>>> Synod dla Amazonii: biskupi rozważają możliwości udzielania diakonatu kobietom

Zdjęcie: Victoria Tauli-Corpuz, fot. ONZ

Synod odpowiada na problemy i potrzeby rzeczywistości

Tauli-Corpuz powiedziała, że jej własne doświadczenia z podroży w region Amazonki pokrywają się z tym, co zawiera dokument roboczy synodu. Coraz bardziej zagrożone warunki życia ludów tubylczych są podobne na całym świecie, stwierdziła przedstawicielka ONZ, która sama pochodzi z mniejszości Kankanaey-Igorot na Filipinach.

>>> Przeczytaj też o ekologii integralnej

Jej zdaniem, jeśli Kościół poważnie traktuje samo zobowiązanie, zawarte w dokumencie roboczym synodu, będzie mógł wiele uczynić dzięki swojej „wpływowej sieci na całym świecie”. Może się to wydarzyć, jeśli ośrodki kościelne będą dawały ochronę prześladowanym przedstawicielom ludności tubylczej. Kościół może też wiele uczynić w dziedzinie oświaty.

zdjęcie: krajobraz Amazonii, fot. unsplash

Uznanie dla tubylczej tradycji

Tauli-Corpuz przypomniała również deklarację ONZ na temat praw ludności tubylczej. Artykuł 12 tego dokumentu mówi o szczególnej ochronie tradycji religijnej i duchowej tych ludów. To dobry znak, że synod biskupów również uznaje te tradycje. Zdaniem przedstawicielki ONZ jest to także ważny temat dla omawianego podczas synodu kształcenia i formacji współpracowników kościelnych.

Zobacz także
Wasze komentarze