Ludzie szukają swoich rzeczy w zajętym przez rebeliantów mieście Duma, Syria.

Syria: 66 tys. ludzi uciekło z terenów walk na północy kraju

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

66 tysięcy osób uciekło z terenów walk w syryjskiej prowincji Aleppo na północy kraju – poinformowało w niedzielę Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

„40 tysięcy uciekło z Al-Bab i sąsiedniego miasta Tadef, a 26 tysięcy z innych miejscowości położonej na wschód od Al-Bab” – podała OCHA.

Miasto Al-Bab, ostatni bastion IS w prowincji Aleppo, został odbity 23 lutego przez siły rządowe z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). Wspólna ofensywa tureckiego wojska i syryjskich rebeliantów mająca na celu odbicie tego miasta rozpoczęła się w grudniu 2016 roku. 

Oddziały prezydenta Baszara el-Asada, wspierane przez syryjskie i rosyjskie samoloty prowadziły równolegle od stycznia ofensywę w celu wyparcia dżihadystów z prowincji Aleppo.

Według ONZ „39.766 osób opuściło Al-Bab i udało się do innych części prowincji znajdujących się pod kontrolą ugrupowań rebelianckich”. ONZ poinformowała, że boi się o ich życie z uwagi na zagrożenie, jakie stanowią pozostawione przez dżihadystów bomby i miny.

W sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że w ostatnim tygodniu z prowincji Aleppo uciekło przed walkami ponad 30 tysięcy cywilów – głównie kobiet i dzieci. 

Syria: 66 tys. ludzi uciekło z terenów walk na północy kraju
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze