epa06554710 A view of a building and a street that got bombed on the same day, rebels-held Douma, Eastern Ghouta, Syria, 22 February 2018. More than 25 people got killed in Douma after several airstrikes and shelling by forces allegedly loyal to the Syrian Government. At least 75 people got killed in Eastern Ghouta on the same day, according to local sources. EPA/MOHAMMED BADRA Dostawca: PAP/EPA.

Syria: tureckie siły zbrojne zaatakowały konwój w Afrinie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Tureckie siły zbrojne zbombardowały w nocy w czwartek kurdyjski konwój na terenie regionu Afrin w Syrii. Według rzecznika armii tureckiej artyleria zaatakowała pojazdy „przewożące terrorystów, broń i amunicję”.

Piątkowy komunikat prasowy tureckiego wojska informuje, że od 30 do 40 pojazdów należących do kurdyjskiej milicji YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony) zostało zniszczonych w wyniku bombardowania około 15 kilometrów na południe od miasta Afrin.

„Tylko konwoje należące do PKK (Partii Pracujących Kurdystanu – PAP), KCK (Unia Wspólnot w Kurdystanie – PAP), PYD (Partii Unii Demokratycznej – PAP), YPG i terrorystów z Daesz (arabski akronim IS – PAP) były celem ataku podczas operacji” – podkreślono w komunikacie prasowym armii.

Według kurdyjskiej agencji informacyjnej ANF, która dotarła do materiału filmowego z miejsca zdarzenia, konwój składał się jedynie z pojazdów cywilnych.

Rzecznik YPG Birusk Hasaka poinformował, że w wyniku ostrzału zginęła jedna osoba i 10 zostało rannych. Według rzecznika konwój, który „niósł pomoc medyczną i żywność”, przewoził setki osób, które chciały okazać wsparcie dla YPG.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w piątek, że turecka armia dokłada wszelkich starań, aby uniknąć krzywdzenia cywilów. Wcześniej minister obrony narodowej Turcji Nurettin Canikli uznał za fałszywe doniesienia o atakach na cywilów.

Leżący w prowincji Aleppo region Afrin kontrolowany jest przez YPG. Ankara uważa tę milicję za organizację terrorystyczną, natomiast USA wspierają ją w ramach walk z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

Zbrojna ofensywa turecka przeciwko YPG w Afrinie rozpoczęła się 20 stycznia. Ankara obawia się, że Kurdowie skonsolidują tereny odbite tam z rąk bojowników IS. Władze Turcji argumentują, że operacja, której nadano kryptonim „Gałązka oliwna”, ma na celu ochronę granic Turcji, „zneutralizowanie” kurdyjskich bojowników w Afrinie i uwolnienie tamtejszej ludności od „ucisku i opresji”. YPG odpierają zarzuty o terroryzm i oskarżają Turcję o ataki na cywilów.

fot. EPA/MOHAMMED BADRA

Syria: tureckie siły zbrojne zaatakowały konwój w Afrinie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze