EPA/TOLGA BOZOGLU

Syryjczycy uciekają przed wojną do Europy, Turcja otwiera dla nich granice [ZDJĘCIA]

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Tylko w niedzielę ponad pół tysiąca migrantów dotarło do greckich wysp na Morzu Egejskim – m.in na wyspę Lesbos i Samos. W ciągu ostatniej doby, greckie służby zablokowały na granicy z Turcją ok. 10 tys. nielegalnych migrantów, głównie Syryjczyków. Uciekają oni przed wojną w swoim kraju.

fot. EPA/TOLGA BOZOGLU

Jest tu wielu policjantów i funkcjonariuszy. Tracimy nadzieję, że mogą dla nas otworzyć to przejście. Wzywamy ONZ do wkroczenia w tę sytuację i udzielenia nam pomocy. Sytuacja jest tutaj bardzo tragiczna. (syryjski uchodzća)

>>> Bp Zadarko przed Dniem Migranta i Uchodźcy: zaczynajmy od modlitwy

Wczoraj, policja użyła gazu łzawiącego przeciwko migrantom. Do największych zamieszek doszło w przygranicznej greckiej Kastanie, gdzie granicę próbowało nielegalnie przekroczyć ok. 4 tysiące migrantów.

Jestem tu, na granicy, od trzech dni. Staramy nie przejmować się trudnymi warunkami, ale mam całą rodzinę ze sobą i to jest bardzo ciężkie. Martwię się o nich, nikt nam nie pomaga. Nikt nie dał nam niczego, co pomogłoby nam uchronić się przed zimnem. Ludzie są bezlitośni. (syryjski uchodźca)

fot. EPA/TOLGA BOZOGLU


2 dni temu Turcja ogłosiła, że nie będzie utrudniać syryjskim uchodźcom próby przedostania się na do krajów Europy. To reakcja na dramatyczną sytuację w syryjskiej prowincji Idlib. Armia syryjska, z pomocą Rosji, walczy tam z rebeliantami. Naloty to codzienność a świat obiegają zdjecia zrozpaczonych cywilów, którzy co chwilę muszą chronić się przed bombardowaniami. Turcja podkreśla, że z powodu tej ofensywny na jej terytorium napływa coraz więcej Syryjczyków i bez pomocy międzynarodowej nie jest już w stanie ich zatrzymywać i weryfikować ich tożsamości.

Nie poddamy się. Chcemy przejść przez granicę. Bóg na to pozwoli, bo nie możemy już tu dalej być i mieszkać. Pracujemy tu za nic, wszystko jest bez sensu. Nie możemy chodzić do szkoły. Nic nie możemy zrobić! (syryjski uchodźca)

Ankara, pogrzeb tureckich żołnierzy, fot. EPA/STRINGER


Decyzja o otwarciu granic zapadła po tym, jak w syryjskim Idlibie zabitych zostało 33 tureckich żołnierzy. Zginęli oni w czwartkowych nalotach syryjskich sił rządowych, które ze zdwojoną siłą trwają tam od grudnia.

Jestem tu dlatego, że chcę pracy. Pracowałem i wysyłałem pieniądze z powrotem do mojej rodziny, która jest w Syrii. Ale teraz nie mogę nawet tego. Moja rodzina jest w potrzebie, mam starszego brata, który jest ranny i nie może pracować, mam młodszego brata i moich rodziców, którzy potrzebują mojej pomocy. Kiedyś pracowałem i wysyłałem im pieniądze, ale teraz to już niemożliwe. (syryjski uchodźca)

Jeszcze przed weekendem rzecznik Komisji Europejskiej wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie. Stwierdził, że Unia Europejska oczekuje dotrzymania przez Turcję podjętych przez nią zobowiązań. 4 lata temu Bruksela i Ankara umówiły się na współpracę – w zamian za wsparcie ze strony Unii Europejskiej Turcja zobowiązała się zatrzymać nielegalną migrację ze swojego terytorium do krajów Wspólnoty.

>>> Kard. Ouellet: migranci i uchodźcy to wysłannicy Boga

fot. EPA/TOLGA BOZOGLU

Do sytuacji, w dzisiejszej modlitwie Anioł Pański, odniósł się Franciszek. Jestem zasmucony wiadomościami na temat wielu ludzi pozbawionych dachu nad głową, tylu mężczyzn, kobiet i dzieci wypędzonych z powodu wojny, tylu migrantów, którzy proszą o schronienie i o pomoc” – oświadczył papież. Podkreślił, że w tych dniach problem ten nasilił się, co było nawiązaniem do exodusu syryjskich uchodźców zmierzających w stronę Europy. „Módlmy się za nich” – wezwał Ojciec Święty.

Zobacz także
Wasze komentarze