Fot. hwirtualnywydawca.pl

Syryjski franciszkanin i argentyński rabin laureatami nagrody Orła Jana Karskiego

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Proboszcz parafii św. Franciszka w Aleppo ks. Ibrahim Al Sabbagh oraz rabin Abraham Skórka z Buenos Aires zostali laureatami nagrody Orła Jana Karskiego – poinformowało PAP w czwartek Towarzystwo Jana Karskiego.

Duchowny rzymskokatolicki ks. Ibrahim Al Sabbagh ze zgromadzenia Ojców Franciszkanów, proboszcz parafii św. Franciszka w Aleppo to Syryjczyk urodzony i wychowany w Damaszku. Na własną prośbę skierowano go do służby duszpasterskiej w ogarniętym wojną Aleppo.

„Prowadząc parafię św. Franciszka dokonuje heroicznych aktów poświęcenia w ratowaniu życia, zdrowia i godności mieszkańców Aleppo. Jest autorem wstrząsającego pamiętnika swej misji „Chwila przed świtem” bezprecedensowej kroniki wojny i nadziej. Papież Franciszek nakazał czytanie tej książki podczas rekolekcji wielkopostnych w Watykanie, cierpiącym w Aleppo przekazał zaś 100 tys. euro. Ojciec Święty uważa postawę franciszkanina z Aleppo za kwintesencję duszpasterstwa i postawy moralnej w dzisiejszym czasie bezduszności wobec cierpień i ofiar syryjskich. Nie jest trudno dostrzec podobieństwo wojennej misji Jana Karskiego, który 75 lat temu starał się również ratować naród żydowski skazany na zagładę i napotykał podobny mur obojętności świata” – podkreśla Kapituła Nagrody Orła Jana Karskiego.

Ks. Ibrahima Al Sabbagha uhonorowano za „niesienie nadziei w świecie bez nadziei skazanym na obojętność”.

Rabin prof. Abraham Skórka to syn żydowskich emigrantów z Polski. Jest rektorem uczelni teologicznej i liderem wspólnoty żydowskiej w Buenos Aires, od lat przyjaźni się z kard. Jorge Bergoglio, obecnie papieżem Franciszkiem.

„Od dziesięcioleci prowadzi dzieło dialogu judeochrześcijańskiego. Czynem dowodzi, iż nie ma alternatywy dla takiego dialogu, zaś wspólne wartości obu religii stały się jednym z najważniejszych czynników kreacji cywilizacyjnej przez stulecia i po czas dzisiejszy. Wspólne nauczanie kard. Bergoglio i rabina Skórki stało się symbolem mądrości w zakreślaniu horyzontu funkcjonowania religii w świecie współczesnym” – zaznacza Kapituła dodając, że dowodem tego jest wspólna książka obu duchownych „W niebie i na ziemi”.

Rabin Abraham Skórka został wyróżniony za „charyzmatyczne kapłaństwo dialogu judeochrześcijańskiego”.

Jak akcentuje członek Kapituły nagrody abp Alfons Nossol „mieć nadzieję w świecie bez nadziei oraz być kapłanem dialogu – to naprawdę coś wielkiego, zasługującego na nagrodę! Bo dialog to język macierzysty ludzkości, który z nieprzyjaciół czyni przeciwników, a tych pozwala przekształcić w przyjaciół”.

Inny członek Kapituły prof. Julian Kornhauser podkreśla, iż „najgłębsza solidarność z takimi ludźmi jak ojciec Ibrahim i rabin Abraham jest wyzwaniem i sprawdzianem dla nas samych”.

„Taka kompozycja tegorocznych Nagród jest także pokłonem wobec wartości wskazywanych współczesnemu światu przez papieża Franciszka, dotyczy bowiem dwóch bliskich mu, poprzez swe dzieło postaci” – dodaje przewodniczący wykonawczy Towarzystwa Jana Karskiego Waldemar Piasecki.

Wręczenie wyróżnienia zaplanowano na 24 czerwca, w rocznicę urodzin patrona nagrody.

O wyborze laureatów decyduje kapituła złożona z osób, które zostały nią uhonorowane w latach poprzednich. Tworzą ją m.in. kard. Stanisław Dziwisz, abp Alfons Nossol, bp Tadeusz Pieronek, profesorowie Karol Modzelewski i Julian Kornhauser oraz rodzina Jana Karskiego reprezentowana przez jego bratanicę dr Wiesławę Kozielewską-Trzaskę.

Nagroda Orła Jana Karskiego przyznawana jest od 2000 r. Karski mówił, że chciał, by nagroda jego imienia trafiała do tych, którzy „godnie nad Polską potrafią się zafrasować” oraz tych, którzy „nie będąc Polakami, dobrze Polsce życzą”.

Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski.

Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce pt. „Tajne państwo”, po raz pierwszy opublikowanej w 1944 r. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 r. honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarł w lipcu 2000 r. Prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności 29 maja 2012 r.

Syryjski franciszkanin i argentyński rabin laureatami nagrody Orła Jana Karskiego
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze