Szczecin: Dni Kultury Żydowskiej Adlojada
Pamięć i kultura jest tematem tegorocznej edycji Dni Kultury Żydowskiej Adlojada, które rozpoczynają się w poniedziałek w Szczecinie. Podczas trwającego tydzień festiwalu odbędą się dyskusje, spektakle teatralne oraz wernisaż wystawy fotograficznej.
„Eksplorowanie tożsamości odbywa się poprzez rezerwuar naszej pamięci” – powiedział współorganizator Adlojady dr hab. Jaromir Brejdak prof. Uniwersytetu Szczecińskiego. „Dlatego w dyskusjach poświęconych filozofii i teologii będziemy starali się odsłonić kilka wymiarów pamięci. Będzie to wymiar pamięci sakralnej, dialogicznej i egzystencjalnej w wydaniu traumatycznym” – wymienił.
Podczas Adlojady zaplanowano 16 dyskusji poświęconych przede wszystkim najnowszym publikacjom dotyczącym kultury żydowskiej, m.in. odbędzie się prezentacja książki „Rzeczy do nazwania. Wokół Kornhausera”, a także spotkanie przybliżające postać poetki Zuzanny Ginczanki w 100-lecie jej urodzin.
W programie znalazła się również spotkania dotyczące m.in. śpiewaków operowych żydowskiego pochodzenia, żydowskich kolekcjonerów dzieł sztuki z Wrocławia oraz historii diaspory żydowskiej żyjącej w Manili, stolicy Filipin.
Adlojadę rozpocznie czytanie sceniczne sztuki „Kim Pani jest?” autorstwa Andrzeja Niedoby, w wykonaniu Ewy Sobczak i Ewy Sobiech, aktorek z Teatru Współczesnego w Szczecinie. W piątek po spektaklu „Skocznia w Jerozolimie” odbędzie się dyskusja dotycząca pamięci i teatru z udziałem reżyserki Anny Augustynowicz oraz pisarki Ingi Iwasiów. Zaplanowano także pokaz filmu dokumentalnego „Na wschód od Timszel” autorstwa szczecińskiego reżysera Grzegorza Fedorowskiego.
W Muzeum Tradycji Regionalnej w sobotę odbędzie się wernisaż wystawy „Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918 – 1939”. Ekspozycja prezentuje kilkaset zdjęć zarówno artystów fotografików, jak i anonimowych twórców.
Festiwal zakończy w niedzielę koncert zespołu Libelid, który zaprezentuje cykl pieśni miłosnych w języku jidysz.
Nazwa Adlojada oznacza radosną, purimową paradę uliczną. Pierwsza Adlojada odbyła się w Tel-Awiwie w 1912 roku. Świąteczne parady uliczne spopularyzował mer tego miasta.
Organizatorami Dni Kultury Żydowskiej Adlojada są Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz wydziały: filologiczny i humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego.
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |