Szczególnym rysem Matki Bożej Ostrobramskiej jest miłosierdzie
Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył mszy świętej w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. 2 lipca minęła 15. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. Skarżyskie sanktuarium jest jedyną wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce.
W koncelebrze uczestniczyli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, oraz biskupi radomscy: Henryk Tomasik i Piotr Turzyński. Wiernych przywitał biskup radomski. Przypomniał, że rocznica koronacji jest również diecezjalnym dziękczynieniem za pontyfikat św. Jana Pawła II. – Dzisiaj chcemy wyśpiewać uroczyste „Ciebie Boga wysławiamy” za św. Jana Pawła II, za Jego osobę, pontyfikat i nauczanie i to wielkie dobro, które dokonywało się przez posługę Ojca Świętego w świecie – powiedział biskup.
W homilii kard. Stanisław Dziwisz mówił, że szczególnym rysem Matki Bożej Ostrobramskiej jest miłosierdzie. – Świat potrzebuje tego miłosierdzia, w którym tak często dochodzi do przemocy i nienawiści, czy też obojętności wobec losu potrzebującego pomocy człowieka. Ludzkość w ostatnim stuleciu doświadczyła panowania dwóch totalitaryzmów, które starały się wykorzenić z naszego słownika słowo miłosierdzie – zauważył duchowny.
Kard. Dziwisz przypomniał, że w historię Skarżyska-Kamiennej wpisał się św. Jan Paweł II. – Pobłogosławił w Tarnowie 1987 r. kamień węgielny pod budowę tej świątyni, a w 1995 r. zatwierdził dekret ustanawiający Matkę Bożą Ostrobramską patronką miasta. Z tej okazji napisał: „Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam”. Ofiarował dla sanktuarium złoty różaniec. Te wszystkie gesty znalazł wspaniały finał w koronacji obrazu MB Ostrobramskiej – mówił duchowny.
Kard. Dziwisz nawiązując do słów św. Jana Pawła II, które wypowiedział w 1993 r. w Wilnie prosił aby wierni wrócili do swoich domów z sercem przepełnionym nadzieją na zwycięstwo – życia nad śmiercią, dobra nad złem, światła nad ciemnością, wolności nad niewolą. W tym niełatwym czasie naznaczonym również epidemią, cierpieniem wielu ludzi na całym świecie, ale także wspaniałymi przykładami poświęcenia, nie traćmy nadziei, nasz los jest w rekach Boga. W niebie mamy wielu przyjaciół. Św. Jan Paweł spogląda z dziś z wysoka i też nam błogosławi i oto go prosimy – dodał.
>>> Przesłanie św. Faustyny wciąż aktualne. Boże Miłosierdzie daje nadzieję światu [WIDEO]
W obchodach uczestniczył Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. – Koronacja była wielkim wydarzeniem w historii tego miasta. Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej jest sercem tego miasta – powiedział marszałek Bętkowski. Przed uroczystością została poświęcona ścieżka historyczno-przyrodnicza wraz drogą różańcową. – Jej długość wynosi 1700 metrów. Przy ścieżce znajdują się tablice dotyczące ważnych wydarzeniach, jakie miały w czasie II wojny światowej. Nieodłącznym elementem tej ścieżki jest droga różańcowa, która składa się z 20 kamiennych płaskorzeźb – mówi nadleśniczy Zbigniew Dąbrowski ze Skarżyska-Kamiennej.
Skarżyskie sanktuarium jest jedyną wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce. W ubiegłym roku obchodziło 30-lecie istnienia. W tym okresie przed obrazem maryjnym modliło się ok. 2,5 mln pielgrzymów. Sanktuarium przechowuje własnoręcznie napisany tekst przez papieża Polaka „Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam”. Powstał on z okazji ogłoszenia Matki Bożej patronką miasta w 1995 r.. Od wielu lat przy skarżyskim sanktuarium rozwija się działalność charytatywna. W Domu Miłosierdzia przy sanktuarium prowadzona jest m.in. jadłodajnia dla ubogich, noclegownia dla bezdomnych. Dom prowadzi też rehabilitację osób niepełnosprawnych. W 2008 r. bp Edward Materski przekazał w darze dla sanktuarium Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał z rąk prezydenta Kaczyńskiego za udział w powstaniu warszawskim.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |