Beyond the Headlines: NATO, the EU, and Russia. Speakers: Krzysztof Szczerski, Vesko Garcevic, and Igor Lukes. At the Pardee School of Global Studies. Friday, September 23, 2016.

Szczerski: 11 grudnia uroczyste zakończenie obchodów 25-lecia polsko-niemieckiego traktatu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

11 grudnia w Berlinie pary prezydenckie Polski i Niemiec wysłuchają koncertu, który będzie uroczystym podsumowaniem obchodów 25-lecia Polsko-Niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy – poinformował PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

„11 grudnia w Berlinie odbędzie się uroczyste podsumowanie i zakończenie roku 25-lecia Polsko-Niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy w postaci koncertu, w którym będą uczestniczyć pary prezydenckie Niemiec i Polski” – powiedział Szczerski.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda oraz Joachim Gauck i Daniela Schadt wysłuchają koncertu laureatki tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Veriko Tchumburidze. Koncert odbędzie się z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Minister podkreślił, że „będzie to zarazem promocja polskiej kultury, dobre zakończenie tego roku oraz godne przypuszczalnie ostatnie spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Joachima Gacka, bo prezydent Gauck w nowym roku kończy swoją kadencję”.

„Będzie to też symboliczne pokazanie, co dzisiaj znaczy dla Europy partnerstwo polsko-niemieckie” – podkreślił prezydencki minister.

Szczerski zaznaczył, że „dynamika polsko-niemieckich relacji w jubileuszowym roku 25-lecia Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy była ogromna” – grudniowe spotkanie będzie już siódmym spotkaniem obu prezydentów.

„Prezydent Gauck to przywódca polityczny, z którym prezydent Duda spotykał się dotychczas najczęściej w ciągu swej kadencji; jest to najczęstszy rozmówca polskiego prezydenta” – powiedział Szczerski.

Minister przypomniał, że w czerwcu doszło do wyjątkowego spotkania obu prezydentów: 16-17 czerwca prezydent Duda złożył wizytę w Niemczech, a bezpośrednio po tej wizycie 17 czerwca do Warszawy przyleciał prezydent Niemiec. „Pokazało to, że droga między Warszawą a Berlinem jest bardzo krótka, a przyjaźń jest szczera i głęboka” – powiedział Szczerski.

Prezydenci Duda i Gauck spotkali się również w poniedziałek – wspólnie złożyli wizytę w kwaterze głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie.

Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher. Traktat ten stanowi jednocześnie uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990 r., będącego jednym z warunków zjednoczenia Niemiec.

foto.Center for the Study of Europe Boston University/flickr.com

Zobacz także
Wasze komentarze