(fot.www.pixabay.com/Foto-Rabe)

Szef MSZ z negocjatorem KE ds. Brexitu o Polakach mieszkających na Wyspach

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kluczowe dla Polski zagadnienia w rozmowach z Brytyjczykami, w tym sytuacja Polaków mieszkających na Wyspach, były tematami spotkania szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego z głównym negocjatorem KE ds. warunków Brexitu Michelem Barnierem.

W rozmowie z Barnierem, który pełni funkcję szefa zespołu zadaniowego Komisji od 1 października, szef polskiego MSZ zaznaczył, że przedstawiciel Komisji może w rokowaniach dotyczących wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE liczyć na „dobrą, roboczą współpracę z polskim rządem”.

W czasie poniedziałkowego spotkania w Warszawie szef polskiej dyplomacji przedstawił ponadto Barnierowi zarys „listy kwestii mających znaczenie dla interesów Polski w przyszłych negocjacjach ze stroną brytyjską”, a także przekazał mu polską diagnozę dotyczącą przyczyn Brexitu i stanowisko rządu w sprawie reformy UE.

Jak zrelacjonowano w komunikacie MSZ, podczas rozmowy z głównym negocjatorem KE Waszczykowski akcentował w szczególności swoją „troskę o interesy polskich obywateli zamieszkujących Zjednoczone Królestwo”.

Zgodnie z artykułem 50. traktatu o Unii Europejskiej negocjacje w sprawie warunków wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE będą mogły rozpocząć się wtedy, gdy rząd w Londynie oficjalnie poinformuje pozostałych członków Unii o zamiarze wystąpienia ze Wspólnoty.

Na początku października brytyjska premier Theresa May zapowiedziała, że jej rząd uruchomi procedurę wystąpienia z UE do końca marca 2017 roku. Dodała, że decyzja o rozpoczęciu negocjacji w tej sprawie nie musi być przegłosowana przez parlament.

Jednocześnie szefowa brytyjskiego rządu odrzuciła wezwania do jednostronnego wycofania się z Unii Europejskiej, oceniając, że byłoby to szkodliwe dla brytyjskiej gospodarki i pozycji politycznej w świecie.

23 czerwca Brytyjczycy opowiedzieli się w referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej przez ich kraj.

msom/ mok/ pro/

Szef MSZ z negocjatorem KE ds. Brexitu o Polakach mieszkających na Wyspach
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze