Szef watykańskiej dyplomacji odwiedził Medziugorie

Na zakończenie swej czterodniowej wizyty w Bośni-Hercegowinie sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher odwiedził wczoraj Medziugorie. Towarzyszył mu ordynariusz tamtejszej diecezji Mostar-Duvno bp Petar Palić.

Podczas swego pobytu w Bośni-Hercegowinie abp Gallagher odprawił Msze św. w katedrach w Sarajewie, Banja Luce i Mostarze. Spotkał się też z władzami państwowymi i kościelnymi tego kraju.

>>> Reforma Kurii Rzymskiej. Po pierwsze ewangelizacja [KOMENTARZ]

Autentyczność objawie wciąż nieuznana

Medziugorie, położone 20 km od Mostaru w Bośni i Hercegowinie, to – według grupy wizjonerów – miejsce trwających od 1981 roku objawień Matki Bożej. Ich autentyczność nie została, jak na razie, uznana przez Kościół. Papież Benedykt XVI utworzył w 2010 roku specjalną komisję ds. zbadania objawień, złożoną z kardynałów, biskupów i teologów, której przewodniczył kard. Camillo Ruini. W 2014 roku komisja zakończyła swoje prace. Według przecieków medialnych, jej raport sugeruje uznanie siedmiu pierwszych dni objawień, wspólnych wszystkim wizjonerom. Natomiast nie jest możliwe uznanie całości objawień, skoro wciąż one jeszcze trwają.

W 2017 roku abp Henryk Hoser został mianowany specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka w Medziugoriu. Jego misja miała na celu dokładniejsze poznanie tamtejszej sytuacji duszpasterskiej. Raport Hosera przestawił sytuację duszpasterską tego miejsca w bardzo pozytywnym świetle, doceniając w szczególności znaczenie rozwiniętej tam praktyki sakramentu spowiedzi i rekomendując zezwolenie na organizację oficjalnych pielgrzymek. Po zakończeniu misji abp Hoser został w 2018 roku wizytatorem apostolskim o charakterze specjalnym parafii w Medziugoriu, czyli pełnił tam najwyższą władzę w imieniu Stolicy Apostolskiej. Medjugorie wyjęte zostało w ten sposób spod jurysdykcji miejscowych biskupów, najczęściej mu niechętnych. Abp Hoser przyczynił się także do rozwoju ośrodków duszpasterskich, organizowanych przez różnorodne wspólnoty i ruchy apostolskie, przybywające tam z wielu krajów. Po jego śmierci w 2021 roku funkcję tę objął włoski arcybiskup Aldo Cavalli. Zadaniem wizytatora jest wdrożenie rozwiązań duszpasterskich służących temu, by Kościół mógł lepiej wyjść naprzeciw potrzebom przybywających do tego miejsca pielgrzymów z całego świata. Nie ma on natomiast rozstrzygać o autentyczności domniemanych objawień.

Fot. wikimediacommons/Autorstwa Mariusz Musiał – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1036775

Papież Franciszek zezwolił na pielgrzymowanie do Medziugoria, potwierdzając duszpasterską wartość tego miejsca, a w 2020 roku po raz pierwszy napisał list do uczestników tamtejszego Międzynarodowego Festiwalu Młodych. Jednak kościół parafialny w Medziugoriu nadal nie ma statusu sanktuarium. Mimo to przed pandemią przybywały tam nawet 3 mln pielgrzymów rocznie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze