fot. Diego Delso, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42787822

Sztuczna inteligencja zidentyfikowała setki nieznanych rysunków z Nazca

Dzięki dokonanej przez sztuczną inteligencję analizie zdjęć lotniczych wykonanych przez drona udało się niemal podwoić liczbę znanych rysunków naziemnych (geoglifów) na peruwiańskim płaskowyżu Nazca – informuje pismo „PNAS”.

Geoglify powstawały na pustyni w południowym Peru około 2000 lat temu. Tworzyli je ludzie z kultur Paracas (wcześniejsza) i Nazca (późniejsza). Ogromne (mające nawet ponad 100 metrów długości), złożone z linii rysunki przedstawiają zwierzęta, postacie ludzkie i rośliny.

>>> W Peru na misjach nie byłyśmy same. Był z nami Bóg [ROZMOWA]

W XX wieku naukowcy spędzili prawie 100 lat na odkrywaniu 430 geoglifów. Podzielili rysunki na większe, liniowe glify, tworzone przez usuwanie czerwonawych kamieni i żwiru, aby odsłonić żółtawą glebę pod spodem, oraz mniejsze, reliefowe glify, uzyskane przy wykorzystaniu kamieni w kolorze białym i czarnym. Duże glify liniowe są łatwiejsze do zauważenia na zdjęciach zrobionych z powietrza, podczas gdy glify reliefowe, o średniej wielkości zaledwie około 9 metrów, są trudniejsze do zobaczenia z powodu erozji i bardziej subtelnego kontrastu z pustynnym terenem.

fot. Diego Delso, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42787822

Aby znaleźć więcej rysunków, zespół archeologa Masato Sakai z Yamagata University nauczył program AI identyfikować glify reliefowe na zdjęciach o wysokiej rozdzielczości wykonanych z drona w całym regionie. Program zidentyfikował 1309 możliwych geoglifów, a zespół potwierdził 303 z nich badaniami terenowymi, co niemal podwoiło liczbę znanych geoglifów tego typu w zaledwie 6 miesięcy. Najbardziej tajemniczy wydaje się być 22-metrowy wizerunek „orki z nożem”, czyli drapieżnego wieloryba trzymającego nóż.

fot. Diego Delso, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42787822

Około 80 proc. nowo odkrytych glifów przedstawia postacie humanoidalne, głowy i zwierzęta domowe, szczególnie lamy. Większość rysunków w formie reliefu znaleziono w odległości pozwalającej na ich oglądanie ze szlaków pieszych i zdaniem badaczy miały one znaczenie dla codziennych czynności małych grup lub pojedynczych osób.

Natomiast około 60 proc. glifów utworzonych z linii przedstawia dzikie zwierzęta, takie jak ptaki, małpy i koty. Zespół sugeruje, że były one powiązane ze ścieżkami ceremonialnymi i szlakami pielgrzymkowymi.

Więcej w artykule źródłowym.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze