fot. cathopic

Szwajcaria: pierwsza msza święta od prawie 500 lat

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Pierwsza msza św. od prawie pięciuset lat zostanie odprawiona w katedrze Saint-Pierre de Genève w Genewie jeszcze w tym miesiącu.

Decyzją ogłoszoną przez diecezję w Lozannie, Genewie i wikariacie biskupim Fribourg msza św. odbędzie się na początku Wielkiego Postu, już 29 lutego o godzinie 18.30.

Symbol reformy

Katedra była siedzibą biskupów katolickich w Genewie od IV w. aż do reformacji protestanckiej. Ostatnia msza święta została w niej odprawiona w 1535 r. Później natomiast budynek został przejęty przez Reformowany Kościół Protestancki Jana Calvina, który zniszczył posągi i obrazy oraz zakazał kultu katolickiego. Od tego czasu katedrę nazywano „symbolem reformy kalwińskiej”.

fot. cathopic.com

>>> Szwajcaria: zakonnice nie mają dostępu do codziennej Mszy

Dzisiaj prawie 40% mieszkańców Szwajcarii to katolicy, diecezja genewska została ostatecznie wchłonięta przez diecezję w Lozannie, Genewie i Fryburgu.

– Wraz z naszymi protestanckim braćmi i siostrami, którzy witają nas w swojej katedrze, chcemy po prostu wykonać silny ekumeniczny gest. Przecież wszyscy razem mieszkamy w Genewie –powiedział ksiądz Destthieux, który będzie odprawiał mszę św.

Dodał też, że jest ona gestem gościnności chrześcijańskiej społeczności miasta, i że wszyscy są na niej mile widziani.

Zobacz także
Wasze komentarze