abp Wojciech Polak

fot. PAP/Paweł Jaskółka

Pierwsze spotkanie koordynatorów Fundacji Świętego Józefa

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Wraz z początkiem roku zainicjowała działalność Fundacja Świętego Józefa, powołana przez Konferencję Episkopatu Polski. We wtorek, w Warszawie, po raz pierwszy spotkali się mianowani przez biskupów diecezjalni koordynatorzy Fundacji.

 Spotkanie odbyło się w siedzibie Episkopatu w Warszawie. Do Warszawy przyjechało 42 koordynatorów. Spotkaniu przewodniczył abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, z urzędu stojący na czele Rady Fundacji. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą do św. Józefa – patrona Fundacji. Szczegółowe informacje na temat działalności Fundacji Świętego Józefa przedstawili Marta Titaniec i ks. Tadeusz Michalik, członkowie Zarządu Fundacji.

>>> Hans Zollner SJ w kwestii nadużyć: prawda jest bolesna, ale ona nas wyzwoli

Abp Wojciech Polak, fot. episkopat.pl

– Celem spotkania było wzajemne poznanie się, jak również przedstawienie celów i zadań, jakie stoją przed Fundacją i planu działania według założeń, wynikających ze statutu. Koordynatorzy mieli okazję do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem działań podejmowanych w swojej diecezji, co z pewnością pomoże Fundacji rozeznać konkretne potrzeby i inicjatywy, które należy wspierać – podkreślił ks. Michalik. Biskupi w diecezjach mianowali koordynatorów – w większości duszpasterzy osób pokrzywdzonych – celem rzetelnej diagnozy i szybkiego dotarcia do potrzebujących w każdej diecezji.

Zranieni w Kościele mają prawo oczekiwać od swojej wspólnoty wielorakiego wsparcia, polegającego na specjalistycznej pomocy psychoterapeutycznej i medycznej, fachowej konsultacji prawnej oraz profesjonalnej pomocy duchowej. (abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży)

fot. unsplash

>>> Adam Żak SJ: musimy zmierzyć się z prawdą [ROZMOWA]

Wyrazem solidarności Kościoła w Polsce z pokrzywdzonymi ma być właśnie powołanie Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. Fundacja, która rozpoczyna swoją działalność, ma charakter ogólnopolski, będzie świadczyć pomoc pokrzywdzonym we współpracy z konkretną diecezją. Fundacja utrzymywać się będzie przede wszystkim ze środków przekazanych przez diecezje.

Zobacz także
Wasze komentarze