Szwajcaria: ruszył „autobus Reformacji”

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Genewie rozpoczęły się obchody 500-lecia reformacji. Ich pierwszym akcentem była prezentacja autobusu, który odwiedzi 68 reformacyjnych miast w 19 krajach.

Europejska Droga z Przystankami to projekt, który połączy wiele historii z dziejów Reformacji. Autobus przemierzy aż 19 krajów i zatrzyma się w 68 miastach związanych z tradycją luterańską, husycką i wieloma innymi. W Polsce reformacki pojazd zatrzyma się dwa razy: w Cieszynie i Wrocławiu. Podczas postoju pokazane będą prezentacje dot. historii Reformacji.

W czasie uroczystości rozpoczynających projekt w Genewie przewodniczący Federacji Kościołów Protestanckich Szwajcarii Gottfried Locher przypomniał, że reformatorzy nie chcieli podziału Kościoła, a jedynie dążyli do jego odnowy. Według niego ruch, który powstał 500 lat temu niósł ze sobą przesłanie emancypacji i wolności.

Jednak wspominanie historii nie będzie jedynym tematem postojów, poruszanych będzie wiele aktualnych problemów np. kryzys migracyjny i sytuacja uchodźców. W wielu miastach zagadnienia te są nieodłącznym elementem rzeczywistości. 

Ostatnią stacją będzie Wittenbergia, miasto w którym Luter ogłosił swoje 95 tez mających doprowadzić do reformy Kościoła Katolickiego. Autobus stanie się częścią Wystawy Światowej “Bramy Wolności” z okazji 500-lecia Reformacji.

Szwajcaria: ruszył „autobus Reformacji”
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze