Szwecja: oblaci czekają na papieża

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Około tysiąca wiernych z parafii pw. Matki Bożej w Ogrodzie Róż w Malmö wybiera się 1 listopada na papieską Mszę św. Na liczącym 18 tys. miejsc Stadionie Swedbank przy ołtarzu stanie figura Matki Bożej z tego kościoła.

Pierwotnie katolicy chcieli, aby papieska Msza św. odbyła się na Malmö Arena, ale ostatecznie zostanie odprawiona na otwartym Swedbank Stanionie, który ze względu na porę roku nie jest najlepszym miejscem na spotkanie z papieżem Franciszkiem: może być zimno i padać deszcz. Szkoda, że Msza św. nie odbywa się w tym samym miejscu, co spotkanie ekumeniczne. Pozostanie niesmak, a byłby to jeszcze większy znak ekumenicznego pojednania. Jeden z szwedzkich dziennikarzy pytał w artykule, czy państwo szwedzkiej nie jest w stanie zapewnić głowie watykańskiego państwa lepszego miejsca na spotkanie ze swymi wiernymi” – mówi oblat o. Marek Dziedzic, proboszcz parafii. Mimo złych prognoz spodziewanych jest ok. 16 tys. wiernych ze Szwecji i całej Skandynawii.

O. Marek zauważa, że papieska wizyta jest szeroko obecna w szwedzkich mediach. W życzliwy sposób wiele informacji na temat osoby papieża, Kościoła katolickiego oraz problemów spornych między katolikami a luteranami w takich kwestiach jak aborcja czy małżeństwa homoseksualne.

Budowniczym liczącego 25 lat kościoła był o. Rudolf Basista, oblat pochodzący ze Śląska, pracujący w Szwecji od 1975 r. Kościół powstał dzięki niemieckim Dziełom św. Bonifacego. i św. Ansgara. Parafia liczy około 2, 5 tys. wiernych, głównie Polaków i Chorwatów, ale są także Ukraińcy (grekokatolicy) i Wietnamczycy. Na niedzielne Msze św. w  języku polskim, chorwackim, szwedzkim i innych językach przychodzi około tysiąca wiernych. Przy parafii działa Polska Misja Katolicka, której rektorem jest o. Marcin Motyka. Dla około 200 polskich dzieci z całego regionu Skani, w którym mieszka kilkadziesiąt tysięcy Polaków, w sobotę prowadzone są katechezy. Oblaci w Szwecji posługują od 50 lat i prowadzą obecnie, oprócz Malmö, parafie w Bromölla, Hasselholm, Kristianstadt, Landskrona i Ystad. W Malmö jest również druga parafia pw. Chrystusa Zbawiciela, której proboszczem jest Polak, ks. Janusz Niziołek z archidiecezji krakowskiej.

O. Marek, który od niedawna jest nowym proboszczem parafii, zauważa, że jej sytuacja radykalnie się zmieniła, gdyż znalazła się obecnie na terenie otoczonym przez osiedla zamieszkałe przez ludność muzułmańską. Wcześniej mieszkali na nich Polacy i Chorwaci. Zderzenie kultur, poprawność polityczna, milczenie na temat wielu drastycznych zachowań ludności muzułmańskiej stwarzają ciągle problemy, których państwo szwedzkie nie chce widzieć. To państwo za daleko zaszło w swoim liberalizmie, który zaczął niszczyć go od wewnątrz zauważa o. Dziedzic.

Franciszek prezentuję postawę pokorną, a nie tryumfalistyczną i dlatego jego wizyta będzie wielką szansą na autentyczne pojednanie między Kościołem katolickim i luterańskim. Będzie historycznym krokiem w tym kierunku. Nie wiadomo czy to zostanie zrozumiane, gdyż większość Szwedów to ludzie całkowicie zlaicyzowani i nie zainteresowani chrześcijaństwem, religią czy wyższymi wartościami duchowymi mówi o. Basista.

Ludzie w Szwecji szanują się ze względu na wolność i tolerancję, ale nic o sobie nie wiedzą, a Kościół traktują jak instytucję usługową do rozdzielania sakramentów chrztu, bierzmowania czy małżeństwa. Od wizyty papieża oczekuję zatem większego zainteresowania katolicyzmem, otwarcia na wiarę, wartości i głęboki wymiar duchowy – mówi o. Dziedzic.

tom (KAI Malmö) / Malmö

fot. Neil Howard, flickr.com

Zobacz także
Wasze komentarze