Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Szwecja: rząd chce, aby więcej dzieci imigrantów odwiedziło Muzeum Auschwitz

Rząd Szwecji ogłosił w piątek zwiększenie środków na organizację wyjazdów edukacyjnych do Muzeum Auschwitz na temat Holokaustu i antysemityzmu dla uczniów pochodzących z innych kultur, w tym z krajów muzułmańskich.

W tym roku na ten cel przeznaczonych ma zostać dodatkowo 1 mln koron (88 tys. euro).

Premier Ulf Kristersson oraz minister kultury Parisa Liljestrand odwiedzili w piątek szkołę podstawową w zamieszkanej przez imigrantów dzielnicy Akalla w Sztokholmie. Politycy spotkali się z grupą uczniów, którzy jako pierwsi w tej placówce odbyli jesienią 2023 roku podróż do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

„Chcemy, aby więcej nastolatków mieszkających w dzielnicach wrażliwych pod względem socjalnym i ekonomicznym mogło wziąć udział w tego rodzaju wyjazdach” – podkreślił Kristersson na zorganizowanej w szkolnej bibliotece konferencji. „Żadne z dzieci nie powinno dziedziczyć uprzedzeń swoich rodziców” – dodał.

>>> Kraje byłej Jugosławii odbudują jeden z bloków Muzeum Auschwitz-Birkenau

Kristersson przypomniał, że po ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael z 7 października ubiegłego roku wielu Żydów nie czuje się w Szwecji bezpiecznie.

fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Minister Liljestrand w rozmowie z PAP zauważyła, że do szkoły w Akalla uczęszczają dzieci oraz młodzież pochodząca z kilkudziesięciu krajów. „Mamy w Szwecji społeczeństwo wielokulturowe, jest ono spolaryzowane bardziej niż kiedykolwiek. Liczymy, że wyjazdy do miejsc pamięci o Holokauście staną się również pretekstem do rozmowy o szwedzkiej demokracji i naszych wartościach” – zauważyła.

Według dyrektora szkoły podstawowej w Akalla Tomasa Anderssona poza wycieczką do Polski program edukacyjny obejmuje szereg zajęć przed wyjazdem oraz po powrocie. „Uczestnikami jest młodzież z różnych kultur oraz środowisk, a w przypadku większej liczby chętnych odbywa się losowanie” – podkreślił.

Rząd Szwecji zapowiedział również aktualizację wydanego 25 lat temu podręcznika na temat Holokaustu w związku z koniecznością aktualizacji współczesnych kontekstów.

W Szwecji wycieczki do Muzeum Auschwitz organizowane są przez podlegające rządowi Forum Historii Żywej oraz Szwedzki Komitet ds. Walki z Antysemityzmem.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze