Fot. PAP Leszek Szymański

Ta grupa Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki Akademickiej oddaje swój trud za misje i misjonarzy

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ponad 800 osób wyszło w tym roku na pątniczy szlak ze stolicy na Jasną Górę w ramach 307. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki Akademickiej Grup „17”. Zainaugurowało ją uroczyste błogosławieństwo w kościele św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu, którego udzielił wiceprowincjał Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Warszawskiej Prowincji Chrystusa Króla ks. Waldemar Pawlik SAC.

W tym roku pątnikom towarzyszy hasło „Duch Prowadzi nas jak Maryję”. – Przez dziewięć dni będziemy chcieli otwierać się na obecność, działanie i natchnienia Bożego Ducha by odkrywając dary Pana coraz bardziej stawać się ludźmi wiary – powiedział przewodnik pielgrzymki ks. Wojciech Świderski SAC. Przypomniał, że zadaniem chrześcijanina jest dzielenie się wiarą z innymi. – Do tego jednak potrzeba naszego nawrócenia i dyspozycyjności na wzór Najświętszej Maryi Panny – zauważył duchowny.

Pątnicy idą w 16 grupach, które tworzą cztery legiony określone różnymi kolorami i duchowością. Np. w barwach dawnej flagi rwandyjskiej, czyli czerwonym, żółtym i zielonym idą już po raz 33. pątnicy ofiarujący swój trud za misje i misjonarzy. – Kościół gdyby nie był misyjny nie byłby Kościołem Jezusa Chrystusa, dlatego myśląc o naszej Ojczyźnie chcemy również ogarniać wszystkie sprawy i kraje, które jeszcze nie poznały Jezusa, bo tam jest wiele sytuacji będących zarzewiem zła. Chcemy to przemodlić prosząc Pana by w to wszystko wszedł i przemieniał swoją mocą – powiedział ks. Andrzej Dębski SAC. Polecając Bogu misjonarzy będziemy również prosić Pan o nowe powołania misyjne – zapewniali pątnicy.

Grupa Żółto-Biało-Żółta wywodzi się z Warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Tym co jest jej specyfiką to m.in. kultywowanie tradycji patriotycznych. Natomiast pod czarnym sztandarem pielgrzymuje młodzież z zagranicy, której przewodzą księża Chrystusowcy. 
W grupie biało-czerwonej idą całe rodziny. – Co prawda nie jest łatwo iść z dziećmi, ale to dobra okazja by przekazywać im swoją wiarę, by pokazywać, co jest w życiu ważne, skąd czerpać siłę do zmagania z przeciwnościami – dzieliła się Agnieszka.

Przed południem pątnicy wezmą udział we Mszy św. w świątyni Opatrzności Bożej, gdzie liturgii będzie przewodniczył Kazimierz Kardynał Nycz. 
Na Jasną Górę pątnicy dotrą 14 sierpnia. Przed wizerunkiem Matki Bożej będą się modlić od godz. 18.00 do 20.00.

Zobacz także
Wasze komentarze