OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Taizé: coraz więcej uczestników spotkań

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dwanaście lat po śmierci br. Rogera, założyciela Wspólnoty z Taizé, podczas cotygodniowych spotkań wzgórze w Taizé nie przestaje zapełniać się młodymi ludźmi.

Między 2500 i 4000 osób, w większości ludzi młodych w wieku od 15 do 25 lat, przyjeżdża w każdą niedzielę i pozostaje do końca tygodnia. Od początku 2017 r. liczba uczestników międzynarodowych spotkań rośnie, a najliczniej reprezentowane kraje – nie licząc osób przybywających przejazdem do Taizé na jeden dzień – to Niemcy (21 200 uczestników), Francja (9100), Portugalia (3500), Hiszpania (2600), Włochy (2400), Holandia (2200), Szwajcaria (1800), Szwecja (1500) i Polska (800). Liczby te powiększą się po spotkaniach, które będą kontynuowane w okresie od września do listopada.

W tym roku jest tu wielu wolontariuszy z całego świata, którzy pozostając przez kilka tygodni, wspierają organizację spotkań (ponad 250 z 75 krajów); kilku z nich przyjechało z Bliskiego Wschodu (Egipt, Liban, Palestyna, Jordania…). Zwraca uwagę duża liczba młodych ludzi z Ukrainy, prawie 800 od początku lipca, czy ze Stanów Zjednoczonych, już ponad 500 w 2017 r. Myśl przewodnia do refleksji dla wszystkich tych młodych ludzi zawarta jest w „Propozycjach na rok 2017” przeora Wspólnoty z Taizé br. Aloisa zatytułowanych „Razem torujmy drogi nadziei”.

Wśród gości, było już wielu ludzi pełniących odpowiedzialne zadania w Kościołach różnych wyznań: kard. Lorenzo Baldisseri odpowiedzialny w Rzymie za przygotowanie Synodu na temat młodzieży w 2018 roku; kardynał Francesco Coccopalmerio także z Watykanu; anglikański arcybiskup Yorku, John Sentamu; Prymas Polski, abp Wojciech Polak, który przyjechał z grupą młodych ludzi ze swojej diecezji na cały tydzień; kilku katolickich i anglikańskich biskupów z Włoch, Francji, Polski, Portoryko i Anglii; pastorzy z Łotwy, Estonii, Szwecji, Niemiec, Beninu; menonicki pastor Larry Miller, sekretarz generalny chrześcijańskiej organizacji „Global Forum”; kilku księży prawosławnych z Białorusi, Rumunii i Ukrainy.

Po specjalnym programie w lipcu na temat migracji, inna specjalna sesja „Rozwijać braterstwo, aby przygotować pokój” odbędzie się od 20 do 27 sierpnia dla młodych w wieku od 18 do 35 lat. Na program dla 2000 młodych uczestników składają się biblijne medytacje pod koniec porannej modlitwy, święto narodów wczesnym popołudniem i sześćdziesiąt warsztatów z przedstawicielami różnych środowisk, w tym Jean Vanier, Jérôme Vignon, Dominique Quinio, a z Polski Janina Ochojska i bp Grzegorz Ryś.

Podczas tego tygodnia specjalny program będzie proponowany na „Facebook Live”. Złoży się na niego szereg świadectw, modlitwa wieczorna i cotygodniowe rozważanie br. Aloisa.

Zobacz także
Wasze komentarze