Tajlandia: polska i luksemburska młodzież wybuduje szkołę

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Trzynastoosobowa grupa polskiej młodzieży, która rok temu gościła pielgrzymów z Luksemburga podczas ŚDM, przygotowuje się do wyjazdu do Tajlandii. Na wspólną pielgrzymkę zaprosił Polaków arcybiskup Luksemburga Jean-Claude Hollerich SJ. Jednym z celów wspólnego wyjazdu, w którym weźmie udział 135 osób, jest budowa szkoły na północy kraju w pobliżu miasta Chiang Rai.

Dwutygodniowa pielgrzymka do Tajlandii to pomysł arcybiskupa Luksemburga Jean-Claude Hollericha, który od wielu lat towarzyszy młodym ludziom, zapraszając ich nie tylko do wspólnej modlitwy, ale też podróży i podejmowania różnych wyzwań – związanych m.in. z pracą wolontariacką na terenach misyjnych. Ordynariusz luksemburski zainicjował wspólne wyjazdy wakacyjne z młodzieżą w 2011 r. po otrzymaniu sakry biskupiej. Do tej pory dwukrotnie zabierał młodych ludzi na wolontariaty w Tajlandii, na wspólną pielgrzymkę do Asyżu i dwukrotnie na Światowe Dni Młodzieży: do Rio de Janeiro w 2013 r. i do Krakowa w lipcu ubiegłego roku. 

Fot. unplash

W tegorocznej podróży, która potrwa od 3 do 19 sierpnia, bierze udział 135 osób – oprócz młodzieży luksemburskiej, także rówieśnicy z Hiszpanii i Irlandii oraz Polski: trzynastoosobowa grupa z miejscowości Łazany i z Wrocławia, gdzie pielgrzymi z Luksemburga gościli podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Zaproszenie Polaków do udziału we wspólnej wyprawie, to podziękowanie za serdeczne przyjęcie podczas ubiegłorocznego zlotu młodzieży i jedna z form współpracy nawiązanej po zakończeniu spotkania młodych w Krakowie. 

W programie wyjazdu przewidziano m.in. pomoc w budowie szkoły na północy kraju w pobliżu miasta Chiang Rai. W tę pracę abp Hollerich chce włączyć się wspólnie z młodzieżą, a sam projekt jest odpowiedzią na wielkie potrzeby młodzieży z tego regionu kraju. Ponadto, uczestnicy pielgrzymki będą spotykać się z mieszkańcami Tajlandii, zwiedzać różne rejony kraju i wspólnie rozważać papieską encyklikę „Laudato Si”. – Poprzez to zaproszenie, abp Hollerich chce pomóc młodym ludziom zbliżyć się do Boga i do siebie nawzajem – wyjaśnia ks. Piort Sass z Luksemburga, który pomaga w organizacji wyjazdu. Podczas dwutygodniowego pobytu w Tajlandii, pielgrzymi odwiedzą m.in. miasta Chiang Rai i Chiang Mai na północy kraju. Odwiedzą także miejscowości zamieszkiwane przez rdzenne plemiona i spotkają się z młodzieżą z Tajlandii, dla której ma być przeznaczona szkoła, w budowę której włączą się podczas pobytu.

Tajlandia: polska i luksemburska młodzież wybuduje szkołę
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze