Prof. Maciej Bieniasz (P) Fot. yt/screen/syjon.tv

Tarnów: Gloria Artis dla prof. Macieja Bieniasza

Prof. Maciej Bieniasz, malarz, grafik, rysownik, pedagog i poeta otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Uroczystość odbyła się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie podczas obchodów 135-lecia działalności tej najstarszej placówki w Polsce.

Medal za całokształt pracy artystycznej w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył artyście p.o. wojewody Ryszard Pagacz.

– Jestem wdzięczny, że właśnie tutaj w tym muzeum otrzymuję odznaczenie istotne dla twórców kultury. Ja całe życie byłem pedagogiem, pracowałem na wyższych uczelniach. W związku z tym byłem zaangażowany nie tylko w działalność wystawienniczą i w różnego rodzaju akcje społeczne. Dostawałem różnego rodzaju odznaczenia, dziękowałem i wkładałem do szuflady. Natomiast to odznaczenie jest istotne dla środowiska twórców i radość jest rzeczywiście duża – mówi profesor Maciej Bieniasz.

>>> Kraków: obrazy z klasztoru franciszkanów przeszły konserwację

Uczestnicy uroczystości dowiedzieli się także, że wyjątkowym darem autorskim, jaki otrzymało Muzeum Diecezjalne są dzieła prof. Macieja Bieniasza i jego córki Agnieszki Bieniasz.

– Nie chcę zaśmiecić rodzinie miejsca po mnie, kiedy odejdę, a w grudniu skończę 85 lat. Trzeba być rozsądnym. Uważam, że moje obrazy są przyzwoite, więc zapytałem księdza dyrektora Piotra Paska czy przyjmie moje prace jako dokument stylu sztuki symbolicznej z końca dwudziestego stulecia. Ponieważ moja córka nie żyje, ksiądz dyrektor muzeum zgodził się przyjąć także jej prace – mówi prof. Bieniasz.

Prac jest 750 a jeszcze dojdą rysunki – dodaje dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. dr Piotr Pasek.

– Muzeum otrzymało jedną z największych kolekcji obrazów prof. Macieja Bieniasza, które ilustrują cały dorobek jego twórczości artystycznej jako malarza. Są to prace z czasów studiów, po ostatni obraz, który jak profesor zaznaczył -namalował i zostawił na sztaludze. Jest to ponad 250 obrazów i ponad 500 prac jego córki, Agnieszki Bieniasz.

>>> Pokemony przeniknęły na obrazy Van Gogha w muzeum słynnego malarza w Amsterdamie

W obchodach 135-lecia istnienia muzeum uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, świata nauki, kultury, sztuki, mieszkańcy i turyści.

Dodajmy, że trzy prace prof. Bieniasza przekazane tarnowskiemu muzeum są aktualnie wypożyczone na wystawę do Narodowej Galerii Zachęta w Warszawie.

***

Maciej Bieniasz urodził się 22 grudnia 1938 w Krakowie. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1974 rozpoczął pracę pedagogiczną w katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był profesorem tej uczelni, wykładając na niej przez 35 lat. Od 1996 roku był pedagogiem Instytutu Sztuki cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego. Artysta w latach 1969–2012 mieszkał i pracował w Katowicach. Obecnie mieszka w Tarnowie.

Prace Macieja Bieniasza znajdują się w galeriach i muzeach m.in. w Krakowie, Warszawie, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie a od niedawna także w Tarnowie.

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie to najstarsza tego typu placówka w Polsce. Muzeum zostało założone 25 października 1888 roku przez ówczesnego rektora tarnowskiego seminarium duchownego ks. Józefa Bąbę.

Eksponaty muzeum to m.in. gotycka rzeźba i malarstwo z terenu Małopolski, tkaniny kościelne m.in. ornaty, sztuka ludowa, w szczególności obrazy malowane na szkle z całej Europy i innych kontynentów, oraz dzieła sztuki z przełomu XIX i XX wieku.

Siedziba muzeum, czyli zabytkowe kamieniczki z XVI wieku, w sąsiedztwie tarnowskiej katedry są remontowane, dlatego Muzeum Diecezjalne mieści się teraz w auli budynku katechetycznego parafii katedralnej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze