XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Obóz dla syryjskich uchodźców w Libanie, fot. PAP/Andrzej Lange

Ks. Waldemar Cisło (PKWP): w miejscach konfliktu Kościół staje się kuchnią i noclegownią [PODKAST]

Nasza pomoc ma głównie wymiar pastoralny – wspieramy siostry zakonne, księży w ich pracy duszpasterskiej. Dzięki darczyńcom i zebranym pieniądzom kupujemy dla nich środki transportu, niezwykle ważne w krajach misyjnych. To samochody, ale też rowery, motocykle czy łodzie – mówi w naszym podkaście ks. prof. Waldemar Cisło (dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie).

W najbliższą niedzielę (12 listopada) – pod hasłem „To jest zawsze nasz dom” – obchodzić będziemy XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku dzień ten skoncentrowany jest na Bliskim Wschodzie.

– W naszej pracy staramy się chronić i poszerzać prawo chrześcijan do wyznawania swojej wiary, ale oczywiście równolegle docieramy z pomocą materialną – podkreśla ks. Waldemar Cisło. – W miejscach konfliktu Kościół staje się kuchnią, noclegownią, punktem pierwszej pomocy. Wiemy, że nie pomożemy wszystkim, ale wiemy też, że świat staje się lepszy, gdy jest na nim o jedno dziecko płaczące mniej. Gdy uda się sprawić, że matka nie płacze z powodu braku pieniędzy na zakup leków dla dziecka – dodaje dyrektor PKWP w Polsce.

W rozmowie poruszona została również trudna sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej, szczególnie po wybuchu konfliktu między Strefą Gazy a Izraelem. – Sytuacja chrześcijan w tym regionie świata zawsze była trudna, ale ostatnio jest szczególnie dramatyczna. Oni są między dwoma walcami. Z jednej strony są niemile widziani przez świat islamu, z drugiej strony jest świat żydowski, ze strony którego było ostatnio wiele ataków, m.in. na klasztory i kościoły – dodaje ks. prof. Cisło. Pomocą dla tamtejszych chrześcijan jest projekt PKWP „S.O.S. dla Ziemi Świętej”.

Ks. prof. Waldemar Cisło opowiada też o szczególnym darczyńcy, który na rzecz Libanu przekazał 2 mln złotych na zakup mąki. – Nie każdy z nas jest zamożny, by móc się dzielić, ale z jednej formy nie możemy się zwolnić. Każdy z nas może się modlić o pokój i to jest najważniejsze – podkreśla gość podkastu misyjne.pl. Dyrektor polskiej sekcji PKWP dodaje, że chrześcijanie z krajów, w których dochodzi do prześladowań oraz które zmagają się z trudną sytuacją materialną często powtarzają, że najważniejszy jest pokój. – Gdy jest pokój, to można skuteczniej zająć się innymi wyzwaniami – wyjaśnia ks. Cisło.

>>> Papież apeluje o pokój w Strefie Gazy: bracia, zatrzymajcie się!

Sekretarz generalny KEP ks. bp Artur Miziński, ks. prof. Waldemar Cisło i siostra Agnieszka Duda, fot. PAP/Rafał Guz

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym został ustanowiony decyzją Konferencji Episkopatu Polski w 2008 roku. Obchodzony jest w każdą drugą niedzielę listopada. Pierwsza edycja tego wydarzenia dotyczyła dramatycznej sytuacji chrześcijan prześladowanych w indyjskim stanie Orisa.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze