Pod Tatrami odbędzie się koncert o Janie Pawle II, który przyciąga tysiące ludzi

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

28 czerwca miasto Poprad będzie gościło dzieło, które już przyciągnęło tysiące widzów. Będzie to ponad dwugodzinny koncert o pierwszym słowiańskim papieżu Janie Pawle II.

Wyjątkowe wspomnienie o świętym, który przed ponad dwudziestoma laty odwiedził Lewoczę (pielgrzymkowe miasto nieopodal Popradu – przyp. red.) będzie połączone z wyjątkowym występem 130 artystów. Będą to: 56 członków orkiestry Opery Teatru Narodowego w Koszycach, 40 dorosłych chórzystów, 30 członków chóru dziecięcego oraz 4 solistów. Koncert patronatem objął biskup spiski Stefan Seczka. (diecezja spiska położona jest w północnej części kraju – przyp. red.)

Bilety na koncert można nabyć przez Internet na stronie Ticketportal – www.ticketportal.sk. Dla grup zorganizowanych przewidziane są zniżki.

– Pontyfikat Jana Pawła II jest właściwie związany ze Słowacją. Jan Paweł II trzykrotnie odwiedzał nasz kraj. Kochał Słowację, kochał słowacki naród. Do dziś pamiętam jego szczególną wizytę w 1995 r., gdy odwiedził Lewoczę. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie tegoroczny koncert, na który zapraszamy – powiedział Igor Havrila, główny organizator i pomysłodawca koncertu. Dwukrotnie już koncertowano w Koszycach. Na dwa koncerty, nad którymi patronat honorowy sprawował metropolita koszycki abp Bernard Bober, przyszło ponad 12 000 osób. Scenariusz przygotował ks. prof. Józef Leszczyński z Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku wspólnie z Piotrem Himiczem, dyrektorem Teatru Narodowego w Koszycach. Reżyserem jest Jan Sabol, muzykę przygotował znany dyrygent Igor Dochowicz.

– Miasto Poprad związane jest z imieniem Jana Pawła II. Przed dwoma laty w tym mieście odbyło się narodowe spotkanie młodzieży P15, podczas którego odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą temu świętemu. Na P15 rozpoczęły się oficjalne przygotowania młodych ludzi do udziału w 31. Światowych Dni Młodzieży , które odbyły się w minionym roku w Krakowie. Akurat Jan Paweł II był przed trzydziestoma laty ich inicjatorem. W 1995 r. ówczesny papież Jan Paweł II odwiedził nie tylko Poprad, ale też Lewoczę. Odpoczywał w „Śląskim Domu” (słowacki hotel w Wysokich Tatrach – przyp. red.) i odleciał z lotniska w Popradzie – powiedział Havrila. – Nasze wspomnienia o umiłowanym papieżu są tak bardzo żywe, że chcemy powtórnie go wszystkim przypomnieć: jako świętego, jako wyjątkową osobowość współczesnych dziejów, jako człowieka, który potrafił zjednać sobie każdego człowieka bez żadnych podziałów – dodał główny organizator koncertu.

Multimedialny koncert, który przypomni wizytę papieża z roku 1995 i pielgrzymkę do Lewoczy, odbędzie się 28 czerwca 2017 r. o godzinie 18:00 na zadaszonym stadionie zimowym w Popradzie. Koncert będzie składał się z dwóch części. W pierwszej części zostanie przedstawione życie papieża, rodzina, szkoła, zainteresowania, wojna i pierwsze lata kapłaństwa. Druga część będzie poświęcona służbie i posłannictwu. Utwory światowych kompozytorów przeplatać się będą z pokazem dokumentalnych filmów i fotografii z życia świętego Jana Pawła II. Będą to znane utwory Verdiego, Mozarta, Pucciniego i Szuberta, jak również ulubiona pieśń świętego „Pan kiedyś stanął nad brzegiem” w wykonaniu trzydziestoosobowego chóru dziecięcego opery Teatru Narodowego w Koszycach. Będą znane utwory, takie jak ścieżka dźwiękowa filmu „ Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” Ennio Morricone oraz „Wyprawa do raju” Vangelisa. Artystyczną ekspresję wspólnego koncertu chóru i orkiestry podkreślą komentarze moderatorów oraz projekcja wideo na trzech wielkopowierzchniowych ekranach z laserowymi efektami świetlnymi.

Źródło: TK KBS
Biuro Prasowe Konferencji Biskupów Słowacji

Koncert, który odbył się 18 i 19 grudnia ubiegłego roku w Koszycach oceniał Milan Chautur, władyka słowackiej cerkwi greckokatolickiej, biskup eparchii w Koszycach. Hierarcha powiedział: – Koncert był współbrzmieniem dźwięków i ludzkich serc do którego nas wszystkich przywiodła tylko jedna osoba, bliska wszystkim osoba Jana Pawła II. Po czym bp Chatur dodał: – My wszyscy przyszliśmy tu nasycić się światłem, które promieniuje z niesamowitej osobowości świętego naszych czasów. Światłem, które powinno przeniknąć do naszych wnętrz. Światłem, które zajaśnieje w ciemnościach współczesnego okresu. Słowa te potwierdzili obecni na koncercie abp Bernard Bober, metropolita koszycki, bp Józef Halko, biskup pomocniczy diecezji bratysławskiej, bp Stefan Seczka, biskup diecezji spiskiej i bp Stanisław Stolarik, biskup diecezji rożnawskiej.

Źródło: aktuality.sk
Tłumaczenie z języka słowackiego: JR

Pod Tatrami odbędzie się koncert o Janie Pawle II, który przyciąga tysiące ludzi
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze