Spycimierz, fot. Grzegorz Michałowski, PAP

Ten Włoch przyjechał do Polski specjalnie na Boże Ciało [ZDJĘCIA]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Boże Ciało – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – to święto, które oprócz swoje głębokiego teologicznego i liturgicznego znaczenia ma także wielowiekową tradycję ludyczną.

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości były widzenia św. Julianny z Cornillon(1193–1258), przeoryszy klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liège, która odznaczała się wyraźną nabożnością do Najświętszego Sakramentu. Począwszy od 1208 roku Julianna z Cornillon miała przeżywać cyklicznie powtarzające się widzenia świetlistej tarczy podobnej do tarczy księżyca, której lśnienie było zaburzane przez ciemną plamę. Mimo, że historia tego święta sięga średniowiecza, to w wielu krajach zanika tradycja organizowania świątecznych procesji w ten dzień. Są one jednak bardzo żywe w Polsce. Jest tak na przykład w Spycimierzu.

fot. Grzegorz Michałowski


Ta miejscowość, co roku na Boże Ciało, zachwyca wielobarwnymi kwiatowymi dywanami. „Przyjechaliśmy na tę procesję z włoskiego Pietra Ligure. Co roku organizujemy tam ogromny festiwal kwietnych dywanów. Chcieliśmy zobaczyć na własne oczy te polskie, bo o nich też słyszeliśmy” – mówił w rozmowie z TVN24 Adrea Bergallo:

fot. TVN24


Nie chodzi o same kwiaty, to wielka uroczystość w 60 dni po Wielkiej Nocy. Jednak ta piękna ludowa tradycja też jest ważna, wskazuje na umiłowanie polskich katolików Najświętszego Sakramentu i jak widać… przyciąga wiernych i turystów z innych zakątków świata.

Galeria (6 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze