fot. pixabay

Terapeuta: doświadczenie przemocy zawsze zostawia ślad w psychice dziecka

Doświadczenie przemocy zawsze zostawia ślad w psychice dziecka – powiedział PAP psychoterapeuta Tomasz Sztachelski. Ofiara zawsze odczuwa krzywdę, niezależnie od tego, jaki ma stopień wrażliwości – dodał. W Olsztynie powstaje Centrum Pomocy Dzieciom.

Psychoterapeuta Tomasz Sztachelski ze Stowarzyszenia Arka w Olsztynie powiedział PAP, że zjawisko przemocy wobec dzieci rośnie. Według danych Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, w ubiegłym roku zgłoszono 197 przestępstw na szkodę małoletnich dzieci; 25 zgłoszeń dotyczyło przemocy seksualnej.

W Olsztynie liczba zgłoszonych przestępstw seksualnych wobec nieletnich wzrosła dwukrotnie w porównaniu do 2022 r., wówczas zgłoszono 13 takich przestępstw. Dane Komendy Wojewódzkiej Policji za lata 2018-2023 pokazują, że rocznie zgłaszanych było od 1200 do prawie 1800 przestępstw wobec małoletnich. Około 10 proc. stanowiły przestępstwa na tle seksualnym.

>>> UNICEF: co piąte dziecko w Ukrainie twierdzi, że na wojnie straciło bliską osobę

„Widzimy w statystykach, że coraz więcej młodych ludzi będzie potrzebować wsparcia. W 2024 roku do Stowarzyszenia zgłoszono 237 dzieci. Ok. 140 z nich wymagało pomocy w związku z doświadczeniem krzywdzenia. Dorosłymi sprawcami przemocy wobec dzieci są głównie osoby bliskie”- powiedział Sztachelski. Dodał, że doświadczenie krzywdzenia zwłaszcza seksualnego jest jednym z najbardziej obciążających.

„Obciążenie jest tym większe, im bliższy jest dziecku sprawca. Musimy pamiętać, że dziecko, które doświadczyło krzywdy ze strony bliskiego dorosłego, odczuwa emocje nie tylko związane z samym przestępstwem. Jest związane emocjonalnie ze sprawcą z racji bliskości relacji. Dziecko choć odczuwa krzywdę, czuje się z drugiej strony lojalne wobec osoby, która tego dokonała. Często czuje się winne, choć ono nic złego nie zrobiło” – podkreślił.

„Naszym zadaniem jest pomóc dziecku w odzyskaniu równowagi. Dziecko, które zdecydowało się ujawnić krzywdę i wskazać sprawcę, musi jak najszybciej otrzymać od dorosłych pomoc: zapewnienie, że mu się wierzy, że nie jest niczemu winne, troskę i zapewnienie, że +odczuwanie+ różnych – często sprzecznych i skrajnych emocji wobec sprawcy to normalna sytuacja. Pomagamy dziecku mierzyć się z lękiem”- dodał.

Od trzech lat w Olsztynie trwają przygotowania do otwarcia placówki, która kompleksowo udzieli wsparcia dzieciom.

>>> Raport: co drugie dziecko ma kontakt z pornografią

„Idea stworzenia Centrum Pomocy Dzieciom, jako części ogólnopolskiej sieci koordynowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, ma na celu zaoferowanie kompleksowej pomocy dziecku, które doświadczyło krzywdzenia. Otrzyma w nim ono pomoc dostosowaną do własnych potrzeb według sprawdzonego modelu. Wiemy, że im szybciej pomoc zostanie udzielona, im bardziej będzie ona kompleksowa, tym mniejsze są wtórne skutki krzywdy dla dziecka. W centrum dziecko będzie miało możliwość skorzystania z wszelkiej pomocy, bez konieczności +wędrowania+ po różnych miejscach do różnych specjalistów” – dodał.

Na miejscu będą lekarz, terapeuta, psycholog, prawnik. Placówka będzie miała „przyjazny” pokój do przesłuchań, z którego będzie mógł skorzystać także sąd. Sprawą dziecka od początku do końca będzie zajmował się ten sam zespół specjalistów; za terapię dziecka będzie odpowiadał jeden terapeuta. Pomoc będzie oferowana także rodzicom.

Jak wyjaśnił Tomasz Sztachelski, w Polsce Centra Pomocy Dziecku nie funkcjonują w ramach systemu pomocy społecznej. Takie wsparcie jest realizowane wyłącznie przez NGO.

„Liczymy, że na początku 2026 roku uruchomimy Centrum Pomocy Dzieciom. Dzięki wsparciu gminy Olsztyn uzyskaliśmy lokal przy ulicy Grzegorzewskiej w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących. Trwa tam obecnie remont i prace niezbędne do dostosowania pomieszczeń do pracy. Będąc organizacją pozarządową sami pozyskujemy fundusze m.in. przy wsparciu gminy Olsztyn. Liczymy, że uda nam się pozyskać środki unijne na prowadzenie placówki. Chcemy to robić świadcząc pomoc według najwyższych standardów, w kontakcie z najlepszymi specjalistami w kraju i przy pomocy ekspertów z zagranicy”- dodał.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze