fot. Paweł Kucharski TRAVART

To idzie młodość – w Licheniu ruszyły warsztaty liturgii tradycyjnej „Ars Celebrandi”

W czwartek 3 lipca 2025 r. w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu ruszyła dwunasta edycja warsztatów liturgicznych „Ars Celebrandi”.

Te jedyne w swoim rodzaju warsztaty, poświęcone tradycyjnej liturgii Kościoła rzymskokatolickiego, są przeznaczone dla kapłanów, ministrantów oraz śpiewaków kultywujących chorał gregoriański, można więc na nich opanować wszystkie umiejętności potrzebne do celebrowania Mszy świętej w klasycznym rycie rzymskim, a ponadto godzin brewiarzowych (Boskiego Oficjum), rozmaitych nabożeństw, sakramentów i sakramentaliów.

Tegoroczne warsztaty gromadzą rekordową grupę około 235 osób z Polski i zagranicy (m.in. Niemiec, Norwegii i Słowacji). Dominuje młodzież męska, uczestnicząca w zajęciach dla ministrantów. Ponad połowa uczestników urodziła się już w XXI wieku.

fot. Paweł Kucharski TRAVART

„Grupa dla najbardziej zaawansowanych ministrantów, ceremoniarzy, tak się rozrosła, iż musieliśmy ją podzielić, bo zapisało się do niej 37 osób – cieszy się Tomasz Olszyński, prezes Fundacji Ars Celebrandi, organizator warsztatów. – Ostatnio dużo się mówi o renesansie zainteresowania Kościołem katolickim wśród młodzieży krajów zachodnich, szczególnie w odniesieniu do starej liturgii łacińskiej. I my też to obserwujemy. Młodzi chcą dzisiaj jasnych i konkretnych odpowiedzi, szukają przestrzeni, które nie są banalne, które wymagają wysiłku, a ta liturgia jest wymagająca. Jestem przekonany, że stanowi ona dobry sposób na zatrzymanie młodzieży, zwłaszcza męskiej, w Kościele. A co więcej, ponieważ liturgia jest nośnikiem całości nauczania Kościoła, w ślad za praktykowaniem tradycyjnej liturgii młodzież automatycznie chłonie katolickie nauczanie: dogmatyczne, moralne, społeczne”.

>>> Liturgia trydencka. Przemawia ciszą [MISYJNE DROGI]

Charakterystyczną cechą warsztatów „Ars Celebrandi” jest pielęgnowanie kilkusetletniej polskiej tradycji tzw. „Mszy polskich” ze śpiewem dawnych pieśni nabożnych. Msze te są celebrowane codziennie rano w kościele św. Doroty na terenie licheńskiego sanktuarium. Ale nie jest to jedyny „ukłon” w stronę polskich tradycji liturgicznych. Chociaż celebracje warsztatowe są ustalane w oparciu o klasyczny rzymski ceremoniał z początku XX wieku autorstwa liturgisty Piusa Martinucciego, stosowany w liturgii Kościoła rzymskokatolickiego na całym świecie, to w tych punktach, gdzie to możliwe, zachowywane są dawne zwyczaje diecezji polskich. Są to niekiedy szczegóły, ale dla osób orientujących się w tej tematyce stanowią widoczny znak identyfikacji z polskim Kościołem i przywiązania do jego tradycji.

fot. Paweł Kucharski TRAVART

Warsztaty „Ars Celebrandi” to również zdobywanie wiedzy i formacja duchowa. Dlatego organizatorzy przewidzieli wykład Bartłomieja K. Krzycha, redaktora portalu Caeremoniale Romanum, pt. „Księgi ceremonii Kościoła rzymskiego – ceremoniał papieski i ceremoniał biskupów”. Z kolei w dniach 4 i 5 lipca, czyli w pierwszy piątek i pierwszą sobotę miesiąca, kazania rekolekcyjne nawiązujące do znaczenia duchowego tego nabożeństwa głosi ks. kanonik Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego diecezji kaliskiej i duszpasterz wiernych tradycji łacińskiej w tej diecezji.

„Wiążemy wielkie nadzieje z pontyfikatem Leona XIV. Bardzo ujęły mnie jego słowa wypowiedziane podczas niedawnej uroczystości wręczenia paliuszy: «Ważne jest, aby nauczyć się żyć taką komunią, jako jednością w różnorodności, aby różnorodność darów, połączona wyznaniem jednej wiary, przyczyniała się do głoszenia Ewangelii» – mówi ks. Paweł Korupka z Duszpasterstwa Tradycji Liturgicznej w Szczecinie, kapelan warsztatów i kierownik warsztatu kapłańskiego. – Sądzę, że papież Leon znajdzie w swoim sercu miejsce dla katolików tradycyjnych”.

>>> Odkopywanie przepaści. O ograniczaniu starej liturgii

fot. Paweł Kucharski TRAVART

Warsztaty „Ars Celebrandi” w Licheniu potrwają do 10 lipca br. Są organizowane przez Fundację Ars Celebrandi oraz Stowarzyszenie „Una Voce Polonia” afiliowane do międzynarodowej federacji katolików przywiązanych do starszej formy liturgii rzymskiej Foederatio Internationalis Una Voce. Odbywają się za zgodą biskupa ordynariusza diecezji włocławskiej Krzysztofa Wętkowskiego i posiadają patronat medialny renomowanych polskich mediów katolickich, takich jak Radio Maryja i Telewizja „TRWAM”, „Przewodnik Katolicki”, „Rycerz Niepokalanej”, „Pastores”, portal liturgia.pl, „Misyjne Drogi” i portal misyjne.pl, a także międzynarodowego bloga liturgicznego „Rorate Caeli”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze