Tomasz Terlikowski, fot. Wikipedia

Tomasz Terlikowski szefem komisji, która zbada sprawę dominikanina oskarżanego o wieloletnie wykorzystywanie seksualn …

Dominikanie powołali komisję, która ma wyjaśnić sprawę o. Pawła M., zakonnika, który przez lata wykorzystywał psychicznie i seksualnie młode osoby. Jej szefem został Tomasz Terlikowski, filozof, publicysta i pisarz.

Decyzję podjął prowincjał dominikanów, o. Paweł Kozacki OP. Jak deklarują w oświadczeniu dominikanie, komisja działa niezależnie od zakonu. „Celem jest opisanie działania br. Pawła M., reakcji i zaniedbań władz Prowincji oraz mechanizmów, jakie w tej sprawie zadziałały. W podsumowaniu Komisja sformułuje sugestie i zalecenia, które pomogą uniknąć podobnego zła w przyszłości” – piszą dominikanie.

Skład komisji

Misja stworzenia komisji została powierzona dr. Tomaszowi P. Terlikowskiemu – filozofowi, publicyście i pisarzowi, od lat zajmującemu się tematem wykorzystania osób nieletnich w Kościele katolickim. Przewodniczący Komisji dobrał sobie samodzielnie współpracowników. W ten sposób w jej skład weszli: prof. Michał Królikowski – prawnik; ks. dr Michał Wieczorek – prawnik kanonista, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego w Częstochowie; dr Bogdan Stelmach – seksuolog, psychiatra, psychoterapeuta, zajmujący się zarówno ofiarami, jak i sprawcami przestępstw seksualnych, który współpracuje z kościelną komisją w Płocku; Wioletta Konopa-Stelmach – psycholog i psychoterapeuta; dr Sabina Zalewska – pedagog i psycholog rodziny; dr Sebastian Duda – teolog, filozof, specjalista od kwestii o. Marie-Dominique Phillipe’a i podobnych spraw we Francji; o. Jakub Kołacz SJ – były prowincjał prowincji krakowskiej Towarzystwa Jezusowego.

>>> Tomasz Terlikowski dla misyjne.pl: wszystkie struktury wymagają kontroli, także struktury Kościoła

Fot. cathopic

Jak czytamy w komunikacie, „Komisji zostaną udostępnione dokumenty Prowincji, dotyczące tej sprawy oraz udzielone prawo do przesłuchania dominikanów. Komisja będzie dążyć do tego, by jej prace zakończyły się do 30 czerwca 2021 roku, jednak ostateczny termin wyznaczy jej Przewodniczący, wziąwszy pod uwagę tryb i zaawansowanie prowadzonych działań”. W komunikacie podano też, że po zakończeniu prac komisji zostaną zaprezentowane wyniki jej badań. Otrzyma je również generał Zakonu Kaznodziejskiego, który na tej podstawie zdecyduje o ewentualnych konsekwencjach dla winnych błędów i zaniedbań. Podkreślono też, że do udzielania informacji na temat składu i prac komisji uprawniony jest tylko jej przewodniczący.

Historia wieloletnich nadużyć i krzywd

Ojciec Paweł M. przez lata  dopuszczał się wykorzystywania seksualnego i przemocy na członkach duszpasterstwa akademickiego. Całą sprawę opisała niedawno red. Paulina Guzik w obszernym reportażu dla kwartalnika „Więź”. W tekście „Dominikańska recydywa” można przeczytać, w jaki sposób reagowali kolejni prowincjałowie na informacje o czynach, których dopuszczał się o. Paweł M., jakie konsekwencje zostały wobec niego wyciągnięte i dlaczego przez lata nie wszczęto postępowania kanonicznego. Przytoczone zostały również wstrząsające relacje jego ofiar. „Ojciec Paweł był jak drapieżnik, który w całym tym stadzie wyszukiwał osoby najbardziej wrażliwe, podatne” – mówił kilkanaście dni temu, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, o. Wojciech Delik, przeor wrocławskiego klasztoru dominikanów, który ujawnił sprawę nadużyć jednego ze współbraci. „Nie jestem kanonistą, ale na moje wyczucie jako przełożonego jego przewinienia są więcej niż wystarczające, by rozpocząć proces o wydalenie ze stanu kapłańskiego i zakonu. Z wiedzą, którą mam teraz, nie widzę już sensu, by dalej utrzymywać obecny stan rzeczy. Te ostatnie lata pokazują, że nie możemy, licząc na jego współpracę, wierzyć, że uda nam się zabezpieczyć przed kolejnymi takimi sytuacjami” – mówił w wywiadzie o. Delik.

o. Paweł Kozacki OP, fot. YouTube, Maskacjusz TV

Na początku marca polscy dominikanie poprosili o zgłaszanie się wszystkich, którzy zostali wykorzystani i skrzywdzenie przez  działania osób należących do ich zakonu. „Zachęcamy, by osoby, które – w jakimkolwiek czasie – doznały z rąk wrocławskich dominikanów krzywdy, zgłosiły to nam: osobiście, telefonicznie lub mailowo. Wszystkie zgłoszenia przekażemy kompetentnym władzom. Prowincjałowi oraz organom ścigania, jeśli okaże się to konieczne” – napisali zakonnicy, przypominając sprawę nadużyć z lat 1996-2000. Z kolei 22 marca prowincjał dominikanów w Polsce poinformował, że wszczął kanoniczny proces karny wobec o. Pawła M., a zebrane dokumenty zostaną w trybie pilnym wysłane do Rzymu do Kurii Generalnej Zakonu, a przez nią do Watykanu. Ojciec Paweł Kozacki dodał też, że zakon jest w kontakcie z organami ścigania.

Kontakt z komisją:
e-mailowy: [email protected]
telefoniczny: +48 536 004 188 lub +48 536 004 148
Kontakty będą aktywne od 6 kwietnia 2021r.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze