Trwają przygotowania do Spotkania Młodych Lednica 2000

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Trwają przygotowania do XXII Spotkania Młodych Lednica 2000, które odbędzie się 2 czerwca pod hasłem „Jestem”. Wydarzenie religijne odbywające się na Polach Lednickich (Wielkopolskie) rokrocznie gromadzi kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi.

Spotkania nad jeziorem Lednickim zainicjował zmarły w 2015 roku dominikanin o. Jan Góra. Obecnie Wspólnota Lednica 2000 przygotowuje się do XXII edycji Spotkań; organizowane są m.in. warsztaty scholii lednickiej, tańca, warsztaty dla wodzirejów, a także nabór wolontariuszy, którzy będą czuwać nad przebiegiem Spotkania.

„2 czerwca będziemy potwierdzali to, co jest geniuszem tego miejsca. Wielu ludzi mówi, że przyjeżdżali przez lata na Lednicę, ponieważ to było jedno z niewielu miejsc, jeżeli nie jedyne, gdzie oni słyszeli wprost powiedziane słowo +kocham cię+. My w tym roku będziemy szukali spotkania ze spojrzeniem Jezusa, czyli ze spojrzeniem Boga, w którym można odnaleźć radość i zachwyt, przypominający trochę zachwyt nad nowonarodzonym dzieckiem” – powiedział duszpasterz Lednicy o. Wojciech Prus OP.

„Kierujemy nasze zaproszenie do wszystkich ludzi, zwłaszcza tych, którym może też zabrakło miłości, takiego zachwytu, albo którzy mają wrażenie, że cały świat im mówi: jesteś niewystarczający, jeszcze powinieneś to, czy tamto. Przyjedźcie na Lednicę żebyśmy wszyscy zobaczyli, że w spojrzeniu Bożym my jesteśmy drogocenni, jesteśmy jedyni, najważniejsi na świecie, bo dzięki temu odkryciu dopiero możemy być: dominikaninem, dziennikarzem, piłkarzem, czy po prostu darem dla drugiego człowieka” – dodał.

Fot. wikipedia

Koordynatorka Spotkania Młodych Natalia Graczyk podkreśliła, że w tym roku każdy z uczestników otrzyma od organizatorów świecę – jako symbol światła i pokoju, oraz „Zwierciadło Prawdziwego Spojrzenia”.

„Zwierciadło Prawdziwego Spojrzenia w jednym małym elemencie zamyka całą tegoroczną narrację Spotkania – będziemy mogli zobaczyć swoją twarz w obliczu Jezusa i spojrzeć na siebie tak, jak On na nas patrzy. Zgromadzimy się na Polach Lednickich pod hasłem +Jestem+ i będziemy opowiadać o tym, jak szukać prawdy o naszym +Jestem+. Postaramy się odłożyć na bok wszystko to, co wydaje się, że nas definiuje, mówi o tym, kim jesteśmy, i sięgniemy po tę podstawową prawdę o każdym z nas – że jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Pana Boga” – mówiła.

Graczyk dodała, że w tym roku Spotkanie nawiązywać będzie także do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Opowiemy m.in. o papieżu jako o tym, który prowadził nas do wolności. Pola Lednickie to miejsce, w którym Polska się zaczęła, dlatego uczestnicy Spotkania będą błogosławić Ziemię Polską, a następnie ucałują ją idąc za przykładem Jana Pawła II” – mówiła.

Organizatorzy podkreślili, że zaproszenie na tegoroczne Spotkanie Młodych przyjął prezydent RP Andrzej Duda. Eucharystii na Polach Lednickich przewodniczyć będzie zaś prymas Polski abp Wojciech Polak.

Ubiegłoroczne Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbyło się 3 czerwca pod hasłem „Idź i kochaj”; wzięło w nim udział ponad 75 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy.

Poza organizowanymi od 1997 r. Ogólnopolskimi Spotkaniami Młodych Lednica 2000, na Polach Lednickich odbywają się także spotkania skierowane do innych grup, w tym Lednica Dziecka, Lednica Seniora czy Lednica Motocyklisty.

Do tej pory Spotkania Młodych zgromadziły pod Bramą-Rybą ponad 2 mln uczestników.

Trwają przygotowania do Spotkania Młodych Lednica 2000
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze