Trzech nowych kleryków w łódzkim seminarium Redemptoris Mater
Do grona sześciu seminarzystów odbywających formację w łódzkim seminarium Redemptoris Mater dołączyło trzech kolejnych – jeden z Kazachstanu i dwóch Polaków. Wybór łódzkiego seminarium dokonany został w drodze losowania podczas spotkania prowadzonego przez Międzynarodową Ekipę odpowiedzialną za Drogę Neokatechumenalną, gromadzącego mężczyzn z całego świata, gotowych do rozpoczęcia formacji w jednym z seminariów Redemptoris Mater. Tegoroczne spotkanie odbywało się od 13 do 17 września w Porto San Giorgio we Włoszech. Uczestniczyło w nim ponad 200 kandydatów do kapłaństwa.
W dniach 13 – 17 września 2023. r. w Porto San Giorgio, niedaleko Loreto, we Włoszech, formatorzy i seminarzyści z łódzkiego Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater uczestniczyli w spotkaniu prowadzonym przez Międzynarodową Ekipę odpowiedzialną za Drogę Neokatechumenalną (Kiko Arguello, Ascension Romero i ks. Mario Pezzi).
– Coroczne spotkania mają formę rekolekcji i gromadzą mężczyzn z całego świata, którzy są gotowi rozpocząć formację w którymkolwiek ze 120 seminariów Redemptoris Mater, rozsianych po całym świecie – tłumaczy ks. Michał Jaworski, rektor łódzkiego Seminarium Redemptoris Mater.
Wybór seminarium dokonywany jest drogą losowania. W bieżącym roku było ponad 200 kandydatów (z czego piętnastu z Polski, w tym dwóch z Łodzi – Łodzianie trafili do seminariów w Rzymie i w Czeskich Budziejowicach).
– Do grona sześciu seminarzystów (dwóch Włochów, Amerykanina i trzech Polaków) odbywających formację w łódzkim seminarium Redemptoris Mater dołączyło trzech kolejnych (jeden z Kazachstanu i dwóch Polaków: ze Zduńskiej Woli i z Kielc). – wyjaśnia rektor łódzkiego Seminarium Redemptoris Mater.
>>> Żyję, ale co to za życie? Co daje mi Droga Neokatechumenalna? [FELIETON]
Cztery lata temu – 21 września 2019 r. – arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki erygował Archidiecezjalne Seminarium Misyjne Redemptoris Mater w Łodzi. Jest to drugie w Polsce, a sto dwudzieste piąte na świecie tego typu seminarium. Pierwsze otworzył w Rzymie papież Jan Paweł II w 1988 r., jako odpowiedź na potrzebę towarzyszenia przez księży rodzinom z Drogi Neokatechumenalnej, wyjeżdżającym na misje w najbardziej zsekularyzowane rejony świata. Dwa lata później powstało seminarium Redemptoris Mater w Warszawie, które doprowadziło już do kapłaństwa ponad 150 księży. Seminaria te przygotowują kandydatów z różnych krajów do posługi w dziele Nowej Ewangelizacji najpierw w diecezji, a później na misjach.
Seminarium ma już jednego absolwenta – ks. Hieronima Wróblewskiego, który jest wikariuszem parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Łodzi i członkiem Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski. W roku akademickim 2023/2024 w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjne Redemptoris Mater w Łodzi naukę podejmie dziewięciu alumnów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |