Trzy kobiety z Amazonii przedstawiły papieżowi wołanie tego regionu
Papież przyjął trzy przedstawicielki rejonu Amazonii na prywatnej audiencji. Zrelacjonowały one potem Radiu Watykańskiemu, że spotkanie było serdeczne, spokojne i pełne wzajemnego zaufania. Podjęto tematy roli kobiet w lokalnym Kościele, edukacji i nade wszystko zagrożenia, przed jakim stoi Amazonia z powodu dzikiej eksploatacji.
Trzy przedstawicielki Amazonii to: Patricia Gualinga, wiceprzewodnicząca Konferencji Kościelnej Amazonii i przywódczyni ludu Kichwa w Ekwadorze, Yesica Patiachi, pisarka, badaczka i malarka z ludu Harakbut mieszkającego w Peru, oraz siostra Laura Vicuña, franciszkanka, przedstawiciela ludu Kariri z Brazylii. Kobiety w marcu zdecydowały się posłać list Franciszkowi, opisując, jak wielkim wyzwaniem jest walka o Amazonię. Zaledwie kilka dni po tym, jak list dotarł do Franciszka, otrzymały zaproszenie na osobistą audiencję.
„Przedstawiłyśmy papieżowi wołanie mieszkańców Amazonii. Dziewięć krajów dzieli puszczę, ale to Brazylia ma prawie 70 proc. jej terytorium. Jeśli nie zadbamy więc o część brazylijską, nie tylko cała Amazonia poniesie konsekwencje, ale i rodzaj ludzki. Tymczasem polityka Brazylii jest sprzeczna z prawem międzynarodowym, z samą konstytucją i nie służy mieszkańcom Amazonii, nie tylko w Brazylii. W ogóle rządy postrzegają kwestię puszczy przede wszystkim pod kątem ekonomicznym i chcą osiągać zyski, nie licząc się z prawami człowieka – mówi Patricia Gualinga. – Prosimy o poszanowanie terytoriów Amazonii i o to, aby podstawową inwestycją była troska o życie w całym jego bogactwie, i to zarówno, jeżeli chodzi o Amazonię, jak i szerzej o całą planetę”.
>>> Amazonia: 12 godzin niósł niepełnosprawnego przez dżunglę, by ten mógł się zaszczepić
Kobieta podzieliła się także najnowszym wyznaniem, jakie stanęło przed Konferencją Kościelną Amazonii, która jest owocem synodu zwołanego przez Papieża Franciszka w 2019 r. „Pilnym tematem jest rozrost przemysłu wydobywczego, nawet bardziej ważkim niż sama kwestia ropy naftowej – mówi liderka ludu Kichwa. – W ciągu ostatnich kilku lat rządy promują kopalnie odkrywkowe, a ponadto istnieje również nielegalne wydobycie. Konferencja Kościelna Amazonii towarzyszy ludziom domagającym się sprawiedliwości w związku z tematem wydobycia czy troski o zdrowie. Wciąż jest wiele do zrobienia”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |