Tunezja: islam nie będzie religią państwową
W nowej Konstytucji islam nie będzie religią państwową – zapowiedział prezydent Tunezji Kais Saied. Ustawa zasadnicza będzie poddana pod głosowanie obywateli w referendum zaplanowanym na 25 lipca.
Szef państwa wyjaśnił, że w nowej Konstytucji nie będzie już mowy o państwie, „którego religią jest islam”. Znajdzie się tam natomiast zapis o przynależności Tunezji do ummy (wspólnoty islamskiej), której religią jest islam. – Umma i i państwo są dwiema odrębnymi sprawami – wskazał Saied.
>>> Szwajcaria: były muzułmanin nawrócony na chrześcijaństwo nie będzie deportowany do Pakistanu
Uzasadnienie
Sadok Belaid, prawnik, który kierował komisją redakcyjną ustawy zasadniczej, podkreślił, że w jej projekcie nie ma odniesienia do religii państwowej, aby móc zwalczać partie islamistyczne.
Pierwszy artykuł dotychczas obowiązującej Konstytucji, przyjętej w 2014 roku, głosi, że Tunezja „jest państwem wolnym, niepodległym i suwerennym, islam jest jego religią, arabski jego językiem, a republika jego ustrojem”. Preambuła zaś wspomina o przynależności kulturowej i cywilizacyjnej narodu tunezyjskiego do „arabskiej i islamskiej ummy” oraz o jego „arabskiej i islamskiej tożsamości”.
Muzułmanie stanowią 99,5% mieszkańców Tunezji. Chrześcijanie to zaledwie 0,2% ludności. Katolików jest niespełna 30 tysięcy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |